Ceviz Hangi Mevsimde Dikilir? Ceviz Ağacı Hangi Mevsimde Dikilir?Cevizin hangi mevsimde olduğunu merak ediyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte detaylar...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Ceviz Hangi Mevsimde Dikilir? Ceviz Ağacı Hangi Mevsimde Dikilir?

Ceviz, ceviz ağacından elde edilen ve ülkemizde de oldukça sevilen bir meyvedir. Özellikle son dönemlerde adını sağlıkla yan yana duyabiliriz. Gün geçtikçe sağlık alanında birçok faydası öğrenilen ceviz, bu nedenle oldukça önemlidir. Tatlıların üzerine, filmin yanına ve hatta bazen yemeklerin içerisine de ceviz koyarız. Bu nedenle cevizi, mutfaklarımızda aktif bir şekilde kullanabiliriz.

Peki, ceviz hangi mevsimde dikilir? Bu yazımızda cevizin hangi mevsimde dikildiğini, cevizin faydalarını ve ceviz hakkında bilinmesi gereken detayları sizler için derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, cevizin hangi mevsimde dikildiğini öğrenebilir ve dilerseniz, ceviz hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İşte ceviz hakkında bilinmesi gereken detaylar…

Ceviz Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Ceviz, ülkemizde her ne kadar kuruyemiş olarak bilinse de aslında bir meyvedir. Ceviz ağacının meyvesi olarak toplanan cevizler sert veya yuvarlak meyveler olarak toplanır. Bu meyve beyine benzediği için halk arasında beyine birçok faydasının olduğu da söylenir. Benzetme durumu yanlış olsa cevizin beyin sağlığına olumlu etkisi bulunduğu söylenebilir. Ayrıca cevizin insan vücuduna birçok faydası da bulunur. Peki, cevizin faydaları nelerdir?

Cevizin en önemli faydası beyin sağlığını korurken, aynı zamanda hafızayı da güçlendirir. Bu nedenle uzmanlar belirli zamanlarda düzenli bir şekilde ceviz tüketmeyi bireylere tavsiye ediyorlar. Ayrıca cevizin kalp sağlığını da doğrudan koruduğu söylenebilir. Bunların dışında cevizin antioksidan açısından zengin olması, bağırsak sağlığını desteklemesi, kanser riskini azaltması, sperm kalitesini arttırması, depresyona karşı etkili olması, uyku düzenini düzenlemesi, diyabet riskini düşürmesi ve kan basıncını düşürmesi gibi faydaları da bulunur.

Ceviz Hangi Mevsimde Dikilir?

Ceviz, tüplü ise Mayıs ve Haziran aylarında dikimi yapılabilir. Ancak açık köklü fidan cevizi ise Kasım, Aralık, Mart veya Nisan aylarında dikimi tercih edilebilir.


Blog Forum

5445 Blog Yazdı...

Yorumlar