Patates Hangi Mevsimde Toplanır?Patatesin hangi mevsimde toplandığını merak ediyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte patatesin hangi mevsimde toplandığı...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Patates, mutfakta farklı lezzetlerde kullanılan bir besindir. Özellikle yetiştirilme kolaylığı ve her an ulaşılabilir olması da patatesi vazgeçilmez yaptığı söylenebilir. Bu nedenle de patatesin birçok yemekte kullanıldığı düşünülürse sevilen ve yararlı bir ürün olduğu söylenebilir. Son dönemlerde çıkan bazı yazılardan dolayı sağlıksız olduğu düşünülse de, düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde sağlıklı bir besin olduğu bilinmektedir.

Peki, patates hangi mevsimde toplanır? Bu yazımızda patatesin hangi mevsimde toplandığını, patatesin faydalarını ve patates hakkında bilinmesi gereken detayları sizler için derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, patatesin hangi mevsimde toplandığını öğrenebilir ve dilerseniz, patatesin sağlık açısından yararını da inceleyebilirsiniz. İşte patates hakkında bilinmesi gereken detaylar…

Patates Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Patates, ülkemizde sıklıkla tüketilen bir üründür. Gerek yemeklerde gerekse de kahvaltılarda sıklıkla gördüğümüz patates, kolay ulaşılabilirdir. Bu nedenle de patatesi sıklıkla sofralarımıza davet ettiğimiz söylenebilir. Ancak patatesi sağlık açısından kullanmak için doğru ve olabildiğince az yağda pişirilmesi önemlidir.

Patatesin birçok faydası bulunur. Halk arasında en çok bilinen faydası ise kabızlığı önlemesidir. Kabızlığı önleyerek, bağırsak sendromunu giderir. Bu nedenle de patatesi, sıklıkla kabız problemi yaşayan bireylere tavsiye edilir. Ayrıca patatesin kan basıncını dengeleme gibi bir faydası da bulunur.

Patatesin bilinen diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir: Kalp hastalıklarının ve bakteriyel hastalıkların riskini azaltması, kemik sağlığına ve kalp sağlığına iyi gelmesi, iyileştirici etkisinin bulunması, kanser riskini engellemesi, besleyici özelliği bulunması, metabolizma ve cilt sağlığına iyi gelmesi diğer faydaları arasında sayılabilir. Bu nedenle patatesi düzenli ve doğru bir şekilde tüketmek önemlidir.

Patates Hangi Mevsimde Toplanır?

Patates ülkemizde genel olarak Temmuz ve Ağustos aylarında hasat edilir.


Asel Yılmaz

138 Blog Yazdı...

Yorumlar