Keçiboynuzu Hangi Mevsimde Toplanır?Keçiboynuzunun hangi mevsimde toplandığını araştırıyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte detaylar...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Keçiboynuzu, son yıllarda adından vitamin deposu olarak bahsettiriyor. Özellikle çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilinen keçiboynuzu, son dönemlerde diyet listelerinde de sıklıkla anılıyor. Bu nedenle keçiboynuzunun sağlık açısından oldukça önemli olduğu söylenebilir. Tadı halk arasında sevilir mi bilinmez ama keçiboynuzu daha çok sağlık için tüketilir. Gelin, keçiboynuzunu sağlık açısından bir de biz inceleyelim.

Peki, keçiboynuzu hangi mevsimde toplanır? Bu yazımızda keçiboynuzun hangi mevsimde toplandığını, keçiboynuzunun faydalarını ve keçiboynuzu hakkında bilinmesi gereken detayları sizler için derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, keçiboynuzunun hangi mevsimde hasat edildiğini öğrenebilir ve dilerseniz, keçiboynuzunun hangi hastalıklara iyi geldiğini inceleyebilirsiniz. İşte keçiboynuzu hakkında bilinmesi gereken detaylar…

Keçiboynuzu Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Keçiboynuzu ya da diğer bir adıyla harnup, baklagiller ailesindendir. Akdeniz bölgesinde yetişmesiyle bilinir ve doğal bir üründür. Doğal olması nedeniyle birçok kişi tarafından da sıklıkla tercih edilir. Keçiboynuzunun günümüzde birçok vitamin ve minerali içerisinde barındırdığı biliniyor. Bu nedenle de keçiboynuzunun sağlıklı olduğu açıkça ortadadır. Peki, keçiboynuzunun faydaları nelerdir?

Keçiboynuzunun en önemli faydası kalsiyum ve potasyum deposu olmasıdır. Bu nedenle özellikle kadınların ve çocukların kemik sağlığı açısından tüketilmesi önerilir. Bunun dışında keçiboynuzunun kabızlığı önlediği de bilinir. Sindirilmediği için bağırsaklarda tam anlamıyla süpürge görevini üstlenir ve dışkıyı yumuşatır. Bu sayede de vücuttan atılmasını sağlar.

Keçiboynuzunun daha birçok faydası vardır. Bunlar arasında kansere karşı önleyici ve engelleyici olması, kalp ve damar sağlığını koruması, öksürük tedavisinde kullanılması, diyabet hastalarının ve diyet yapan bireylerin kullanabilmesi faydaları olarak sayılabilir.

Keçiboynuzu Hangi Mevsimde Toplanır?

Keçiboynuzu doğal olarak üretilen nadir ürünlerden biridir. Ağaçlarda yetiştiği bilinen keçiboynuzunun mayıs ayı gibi çıktığı ancak olgunlaştığında (rengi kahverengi olduğunda) hasadı yapılabilir. Bu nedenle ülkemizde Eylül ayında hasadı yapıldığı söylenebilir.


Asel Yılmaz

138 Blog Yazdı...

Yorumlar