Ihlamur Hangi Mevsimde Toplanır?Ihlamurun hangi mevsimde toplandığını merak ediyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte detaylar...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Ihlamur, kış aylarında şifa olarak kullandığımız önemli bir bitki türüdür. Halk arasında birçok derde deva olduğu bilinse de günümüzde tam olarak ıhlamurun yararlarını keşfedildiği söylenemez. Özellikle günümüzde hala keşfedilmeyi beklenen yararlarıyla adından sıklıkla söz ettirmektedir. Bu nedenle ıhlamurun bilinen ve keşfedilmeyi bekleyen birçok faydası olduğu söylenebilir.

Peki, ıhlamur hangi mevsimde toplanır? Bu yazımızda ıhlamurun hangi mevsimde toplandığını, ıhlamurun faydalarını ve ıhlamur hakkında merak edilen detayları sizler için derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, ıhlamurun hangi mevsimde toplandığını öğrenebilir ve dilerseniz, ıhlamurun faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte şifa kaynağı olarak bilinen ıhlamur hakkında bilinmesi gereken detaylar…

Ihlamur Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Ihlamur, genellikle kış aylarında tercih ettiğimiz bir bitkidir. Kış aylarında gribal enfeksiyonlardan korunmak için kullandığımız ıhlamur, bu nedenle oldukça önemlidir. Günümüzde hala birçok faydası keşfedilen ıhlamuru siz de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Peki, ıhlamurun faydaları nelerdir?

Ihlamurun birçok faydası bulunur. Bunlar arasında en çok bilineni gribal enfeksiyonlara iyi gelmesidir. Ayrıca ıhlamurun boğazı yumuşatır ve enfeksiyonun atlatılmasını sağlar. En çok bilinen faydaları bunlar olsa da birçok farklı ıhlamur olduğu bilinmektedir.

Ihlamurun diğer faydaları arasında ateş düşürmesi ile bilinir. Özellikle ateşi yükselen bireylere çay formunda ıhlamur önerilmektedir. Ayrıca terletici özelliği sayesinde enfeksiyonların kolay ve rahat bir şekilde atlatılmasını da sağlar.

Ihlamurun ayrıca solunum yolu rahatsızlıklarını iyileştirmesi, yatıştırıcı olması, iltihaplanmayı önlemesi, stresi ve kaygıyı minimum seviyeye düşürmesi, sindirimi rahatlatması, mide sorunlarını engellemesi veya önlemesi, toksinleri vücuttan uzaklaştırması gibi birçok faydası da bulunmaktadır.

Ihlamur Hangi Mevsimde Toplanır?

Ihlamur sağlık açısından değerli bir bitkidir. Genellikle çay formunda tüketilen ıhlamur, Haziran ve Temmuz aylarında toplanmaya hazırdır.


Asel Yılmaz

138 Blog Yazdı...

Yorumlar