Bezelye Hangi Mevsimde Olur?Bezelyenin hangi mevsimde olması gerekiğini sizler ile paylaşıyoruz. İşte bezelyenin hangi mevsimde olduğu...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Bezelye, protein kaynağı olarak son dönemlerde adından sıklıkla söz ettirmektedir. Protein kaynağı olmasının yanı sıra her an ulaşılabilir olması da bezelyeyi sıklıkla tüketmemize neden olabiliyor. Ayrıca farklı mevsimlerde dondurulmuş olarak da bulunan bezelye, oldukça kolay bir şekilde pişiyor. Ayın birkaç günü sofralarımıza mutlaka çeşitli lezzetlerle konuk olan bezelye, kültürümüzde önemli bir yere sahiptir.

Peki, bezelye hangi mevsimde olur? Bu yazımızda bezelyenin hangi mevsimde olduğunu, bezelyenin faydalarını ve bezelye hakkında bilinmesi gereken detayları sizler için derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, bezelyenin hangi mevsimde olduğunu öğrenebilir ve dilerseniz, bezelyenin faydalarından yararlanabilirsiniz. İşte bezelye hakkında bilinmesi gereken detaylar…

Bezelye Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Bezelye, oldukça sevilen ve çeşitli şekillerde lezzetlenen bir tattır. Bu nedenle de birçok lezzetin içerisinde bezelyeyi görebiliriz. Başlıca yemeklerde de kullanılan bezelyenin tek kullanım amacı tabii ki sadece lezzetli olması değildir. Lezzetli olmasının yanında sağlıklı da olması, bezelyeyi insanların daha çok kullanmasına neden olmaktadır. Peki, bezelyenin faydaları nelerdir?

Bezelye içerisinde antioksidanlar ve yüksek oranda lif bulundurur. Bu nedenle de bezelyenin sıklıkla protein kaynağı olduğunu duymuşsunuzdur. Ayrıca diyet yapan birçok kişiye bezelye sıklıkla önerilmektedir. Çünkü bezelyenin içerisinde vücudun iştahını azaltıcı etkiye sahip vitaminler bulunur. Bu nedenle de bezelye, iştahı kontrol altında tutabilir.

Bezelyenin faydaları saymakla bitmez. Bunlar dışında bezelyenin sindirimi desteklemesi, kalp sağlığını koruması, kan şekeri seviyesini düzenlemesi de faydaları arasında bulunur. Bu nedenle bezelyeyi düzenli bir şekilde tüketmeye özen göstermeliyiz.

Bezelye Hangi Mevsimde Olur?

Bezelyenin hasadı aslında iklim şartlarına göre farklılık gösterdiği bilinir. Kışı sert geçen yerlerde yazın hasadı yapılacak şekilde bezelye ekilirken, diğer yerlerde ilkbahar aylarında ekildiği söylenebilir.


Asel Yılmaz

138 Blog Yazdı...

Yorumlar