Enginar Hangi Mevsimde Olur?Enginarın hangi mevsimde olduğunu merak ediyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte detaylar...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Enginar, zeytinyağlı yemekler ile kendini ülkemize tanıtmıştır. Sağlıklı ve yararlı bir besin olarak bilinen enginar, mutfaklarda lezzetli bir şekilde pişmektedir. Enginar zeytinyağlılar dışında kızartması veya sulu yemekleri de yapılan bir lezzettir. Bu nedenle enginarın ülkemizde zeytinyağlılar ile daha çok sevildiği söylense de mutfakta birçok biçimde lezzetlendirilebilir.

Peki, enginar hangi mevsimde olur? Bu yazımızda enginarın hangi mevsimde olduğunu, enginarın faydalarını ve enginar hakkında bilinmesi gereken detayları sizler için derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, enginar hakkında çeşitli bilgilere sahip olabilir ve dilerseniz, enginarı mutfaklarınızda en lezzetli haliyle pişirebilirsiniz. İşte sağlıklı ve lezzetli olan enginar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar…

Enginar Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Enginar, lif oranı yüksek olan sağlıklı bir besindir. Bulunduğu dönemlerde ve hatta günümüzde de tıbbi amaçlar ile kullanılan enginarlar, son dönemlerde takviye edici olarak da kullanıldığı söylenebilir. Özellikle enginardaki karbonhidratın son derece düşük olması nedeniyle soteleme de yapılabilir. Sotelemenin yanında buharda, fırında veya ızgarada da enginar lezzetli bir biçimde pişirilebilir.

Enginarın birçok faydası vardır. Halk arasında en çok bilinen faydası ise yüksek besin değerine sahip olmasıdır. Bu nedenle de birçok hastalığa iyi geldiği bilinir. Ayrıca enginarın kolesterolü dengelemesi de halk arasında sıklıkla bilinir. Enginar yaprağının da bu nedenle oldukça önemli olduğu söylenebilir.

Enginarın bunlar dışında kan basıncını düzenlemesi, karaciğer sağlığına olumlu etkisinin bulunması, sindirim sistemini dengelemesi, bağırsak sendromlarını azaltması, kan şekerini düzeltmesi, kanser riskini düşürmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi yararları arasında sayılır.

Enginar Hangi Mevsimde Olur?

Enginarın tezgahlara çıkması genelde Mart aylarında olur. Mart aylarında tezgahlara gelen enginar Mayıs ayının ortalarına kadar kendine yer bulur. Diğer mevsimlerde kullanmak isterseniz, buzdolabında saklayabilirsiniz.


Asel Yılmaz

138 Blog Yazdı...

Yorumlar