Patates Hangi Ayda Hasat Edilir?Patatesin hangi ayda hasat edileceğini merak ediyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte patatesin hangi ayda hasat edildiği...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Patates, ülkemiz için değerli ürünler arasında yerini almaktadır. Yemekler, hamur işleri, patates ile yapılan özgün tarifler… Hepsi birer lezzetin ürünüdür. Bu nedenle de patatesi mutfaklarımızda sıklıkla kullanmaya özen gösteriyoruz. Birçok çeşide uyum sağlamasının yanında oldukça da seviliyor. Sağlık açısından da birçok faydasının bulunduğu patatesi, sofralarımıza davet etmekten mutluluk duyuyoruz.

Peki, patates hangi ayda hasat edilir? Bu yazımızda patatesin hangi ayda hasat edildiğini, patatesin hasadı hakkında bilinmesi gereken detayları ve patatesin yararlarını sizler için derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, patatesin hangi ayda hasat edildiğini öğrenebilir ve dilerseniz, patatesin sağlık açısından faydalarını da değerlendirebilirsiniz. İşte patatesin hasadı hakkında bilinmesi gereken detaylar…

Patatesin Hasadı Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Patates, serin havayı sevdiği için genellikle ilkbahar aylarında ekimi tercih edilir. Bu nedenle don olayları veya aşırı sıcakları patatesin sevmediğini söyleyebiliriz. O nedenle patates ekim zamanı için genellikle ilkbahar ayları tercih edilmelidir.

Patates ekimini yaptıktan sonra toprağın kalitesine, iklim koşullarına veya bölgelere bağlı olarak hasat zamanı farklılık gösterebilir. Ancak patates, ortalama olarak 3 veya 4 ay içerisinde yetişir. Bu nedenle de ülkemizde genel olarak patatesin Haziran ile Eylül ayları içerisinde hasadı gerçekleştirilir. Bu aylarda yapılmasının sebebi don olaylarında etkiyi de en aza indirmektir.

Patatesin Faydaları Nelerdir?

Halk arasında sağlığa pek faydası olmadığı söylenir. Ancak bu tamamen doğru değildir. Bu nedenle gelin patatesin faydalarını birlikte inceleyelim. Kabızlık ve bağırsak sendromuna iyi gelmesi, kalp hastalıklarını önlemesi, bakteriyel hastalıklara karşı direnç göstermesi, kan basıncını dengelemesi, kemik sağlığına olumlu etkisinin olması, kanser riskini en aza indirmesi, cilt sağlığını önemli yönde etkilemesi patatesin faydaları arasında bulunur.


Asel Yılmaz

138 Blog Yazdı...

Yorumlar