Nohut Hangi Ayda Hasat Edilir? Yeşil Nohut Ne Zaman Toplanır?Nohut hangi ayda hasat edileceğini merak ediyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte detaylar...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Nohut Hangi Ayda Hasat Edilir? Yeşil Nohut Ne Zaman Toplanır?

Nohut, baklagiller arasında adından sıklıkla söz ettiren bir üründür. Lezzetli ve doyurucu olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilebilir. Bu nedenle nohut sadece ülkemizde değil, aynı zamanda dünya üzerinde birçok yerde de sıklıkla kullanılabilir. Ülkemizde de genel olarak nohutu sofralarımıza ayda birkaç kez davet ederiz.

Peki, nohut hangi ayda hasat edilir? Bu yazımızda nohutun hangi ayda hasat edildiği, nohut yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gerekenleri ve nohutun faydalarını sizler için derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, nohutun hangi ayda hasat edildiğini öğrenebilir ve dilerseniz, nohut yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. İşte nohut yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gereken detaylar…

Nohut Yetiştiriciliği Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Nohut yetiştiriciliği son dönemlerde adından sıklıkla söz ettiriyor. Genellikle Nisan ve Mayıs aylarında ekilen nohut, ülkemizde daha verimli oluyor. Bu nedenle nohut yetiştiriciliği için Nisan ve Mayıs aylarını tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca nohut ekimi tabii ki iklime ve hangi bölgede yetiştirildiğine göre farklılık gösterebiliyor.

Nohut derin ve yumuşak bir toprağı sever. Bu nedenle de nohut ekimi yapacaksanız, derin ve yumuşak bir toprağa ekmeniz gerekmektedir. Uzun uğraşlar sonunda nohutu ektiyseniz, hasadını ekimden ortalama olarak 110 gün sonra yapabilirsiniz. Tabii ki bu süre yine bölgeye ve iklime göre farklılık gösterecektir.

Nohutun Faydaları Nelerdir?

Nohutun içerisinde yüksek oranda lif bulunur. Bu nedenle de kalp hastalığı bulunan veya riski yüksek olan bireylere ayda birkaç kez nohut tüketimi önerilir. Aynı zamanda kolesterolü düşürücü etkisi de bulunur. Bunlar yanında nohutun kan şekerini ve insülin direncini dengelemesi, kadınların hormon sağlığına olumlu etkisinin olması, meme kanserine karşı koruyucu olması faydaları arasında gösterilebilir.


Blog Forum

5445 Blog Yazdı...

Yorumlar