İspanyol Zeytin Kaç Yilda Meyve Verir? Zeytin Ağacı Kaç Yılda Büyür?İspanyol zeytin ağacının kaç yılda meyve verdiğini sizler için anlattık. Gelin İspanyol zeytinini yakından inceleyelim.


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


İspanyol Zeytin Kaç Yilda Meyve Verir? Zeytin Ağacı Kaç Yılda Büyür?

İspanyol zeytin, ülkemizde yeşil zeytin olarak adlandırılan bir zeytin çeşididir. Farklı yörelerde farklı isimleri de bulunan İspanyol zeytini, yapılışının İspanya’dan tüm dünyaya yayılması nedeniyle bu şekilde isimlendirilir. Dünya üzerinde genellikle İspanyol zeytininin yapımı olarak bilinse de bizim ülkemizde de aynı yöntemle zeytin tatlandırılır. Bu nedenle de oldukça önemli ve değerli bir yöntemdir.

Peki, İspanyol zeytin kaç yılda meyve verir? Bu yazımızda İspanyol zeytininin kaç yılda meyve verdiğini, İspanyol zeytininin özelliklerini ve İspanyol zeytini hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Siz de bu yazımızı okuyarak, İspanyol zeytini hakkında bilinmesi gerekenleri öğrenebilir ve dilerseniz, İspanyol zeytininin yetiştiriciliğini de yapabilirsiniz. İşte İspanyol zeytini hakkında bilinmesi gerekenler…

İspanyol Zeytini Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İspanyol zeytini elle toplanması oldukça önemlidir. Genellikle Ege bölgesi için Eylül ayının ortalarında başlayan hasat zamanı, yine Kasım ayının ortalarına kadar devam eder. Çeşitlerine göre toplanma zamanı da değişen İspanyol zeytinin, en uygun hasat döneminde hasat edilmesi de oldukça önemlidir.

İspanyol zeytini, genel olarak yeşilden saman sarısına dönmeye başladığı zaman hasat edilmelidir. Aksi takdirde İspanyol zeytininin acılığı kolay kolay giderilmez. Bu nedenle de doğru zamanda hasat edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca hasat döneminde hasat elle yapılacağı için mutlaka kova gibi sert yapılı maddeler kullanılmalıdır. Böylelikle zeytinde kararma veya ezilme gibi çeşitli durumlarda oluşmaz.

İspanyol Zeytin Kaç Yılda Meyve Verir?

İspanyol zeytin genellikle bodur boyda zeytin olarak bilinir. Bu nedenle de bodur zeytinin 2. yıldan hasatı başlar. Ekonomik olarak verime ulaşması için ise mutlaka 4 yılı geri de bırakmalıdır. İspanya’da ise bu koşullar daha farklıdır. Ortalama olarak 3. yılında verim alınan zeytinin, İspanya’da 3 yaşından itibaren ekonomik verime ulaştığı bilinir.


Blog Forum

5445 Blog Yazdı...

Yorumlar