Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?


Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir. polislik için hangi bölüm okunmalıdır, polis olmak için yaş sınırı, polis olma şartları açıklama

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?
 • Sitemize Destek Vermek İçin Lütfen Sosyal Ag da Paylaşın:

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir? Bu konuda ilgili iseniz ve bilgi arıyorsanız doğru yerdesiniz. O zaman yazımızın devamını okuyarak daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Polislik saygın ve birçok kişi tarafından beğenilen meslekler kapsamındadır. Biliyorsunuz ki ekonomik şartlar günümüzde kötüdür. Bu sebepten dolayı da insanlar güvende kalabilmek adına polislik gibi meslekleri tercih ediyor. Bu mesleğin sosyal hakları ve aynı zamanda kazancı maksimum düzeyde olduğu için dikkat çekmeyi başarıyor. 

Polis olmak isteyen bir kişi öncelikle KPSS sınavına giriş yapmalıdır. KPSS sınavından ise en az taban puan almalıdır.  Polis olabilmek için tarih coğrafya, fen, sosyal bilgiler, türkçe ve matematik derslerinin iyi olması gerekir. 

Polislik İçin Hangi Bölüm Okunmalıdır?

Polis olmak isteyen kişilerin tercih edeceği değişik yöntemler mevcuttur. Polis alımı ihtiyaca göre sürekli olarak değişmektedir.  4 senelik üniversite mezunları, 2 senelik üniversite mezunları ve aynı zamanda  lise mezunları polis olma hakkına sahiptir. Bunun için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Polis olmak için özel biri bölüm okumanıza gerek yoktur. Herhangi bir bölümü okumuş olmanız ve KPSS'ye girip yüksek puan almanız bunun için yeterli oluyor. Hangi bölümden mezun olursanız olun sınava girdikten sonra başvuru yapma hakkınız bulunuyor.

Sınavı kazandığınız takdirde ise polislik eğitimi almanız şarttır. Peki, polislik eğitimi hangi okullarda alınır? İşte bunun cevabı 

 • PAEM ( Polis amirleri eğitim merkezi) 11 ay eğitim verilmektedir
 • PMYO( Polis meslek yüksek okulu) 2 sene eğitim verilir
 • POMEM ( polis meslek yüksek oklu müdürlüğü ) 6 ay eğitim verilmektedir.

Polis Olmak İçin Yaş Sınırı 

Polis olmak isteyen bireylerin 18 yaşını doldurmuş olmaları şarttır.  Lisans ve aynı zamanda önlisans mezunları KPSS'ye giriş yaptıktan sonra puanına göre Polis Meslek Yüksek Okulunu tercih edebilir. Polis olmak isteyen kişilerin aynı zamanda 26 yaşını geçmiş olmamaları şarttır.

Polis Olma Şartları

Polislik çok kutsal bir meslektir. Bu sebepten dolayı da polis olmak isteyen kişilerin büyük sorumluluk almaları gerekmektedir. Polis olmak istiyorsanız ve bu şartları merak ediyorsanız şimdi sizlere açıklayacağız. İşte polis olma şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • 26 yaşını geçmemiş olmak
 • Eğer yurtdışında eğitim aldıysanız denklik belgesi bulundurmak
 • Lisans, önlisans veya lise mezunu olmak
 • KPSS sınavından taban puan almak
 • Ciddi bir sağlık sorununun olmaması
 • Bedensel ve fiziksel olarak  belirlenen şartlara uygun olmak 

Polis Akademisi Başvuru 2022 Ne Zaman?

2022 senesi için polis akademisi başvurularının ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Biz sizlere şimdi bu konu hakkında bilgi vereceğiz. Başvurular 13-27 ağustos tarihinde yapılacaktır. Peki, nereden başvurular yapılacak? Hemen sizlere detaylı bilgi verelim. www.pa.edu.tre adresinden başvurular tamamlanacaktır.

Polis Okuluna Nasıl Girilir?

Polis olmak isteyen kişiler belirlenen tarihlerde siteye başvuru yapabilirler. Başvuru yaptıktan sonra ise sınava girerler. Sınavdan başarılı olan kişiler ise polis okuluna gitmeye hak kazanırlar.

Polislik İçin Kaç Puan Gerekir?

Polis olmak isteyen bireylerin temel yeterlilik sınavına girmesi ve sınavdan belirli bir puan alması gerekir. 

Bu puan ise geçtiğimiz sene 250 olarak bildirilmiştir. Bu sınava kimler girebilir? Bu sınava lise mezunu, önlisans mezunu ve aynı zamanda üniversite mezunu olan herkes girebilir. Bu sınavdan başarılı olanlar ise belirli bir eğitimden geçerek polis olmaya hak kazanırlar. Yani polis olabilmek için yeterlilik sınavından ortalama 250 puan alınması şarttır.

8134 Görüntüler

Yorumlar


Aramak


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Kurtarma