Dünyadan En İlginç ve Saçma Gelenekler Olaylar Görüntüler?


Dünyadaki Akıl Almaz Tuhaf Gelenekler
Dünyadan ilginç görüntüler
Sıradışı gelenekler

.

Dünyadaki Akıl Almaz Tuhaf Gelenekler

 “Allah akıl fikir versin” dedirten dünyanın en ilginç ritüellerini okumaya hazır mısınız? Hindistan’dan Yağmur Ormanları’na, Japonya’dan Bali’ye kadar farklı coğrafyalardan derlediğimiz tuhaf gelenekler neler, gelin birlikte inceleyelim. 

  • P.... Geçit Töreni Ya Da Hounen Matsur

 

Tövbee! Dediğinizi duyar gibiyiz. Ne yapalım, bu da Japonların her yıl 15 Mart’ta kutladığı doğurganlık festivalidir. Refah, bereket ve doğurganlık için dev bir ahşap p.... el üstünde taşınır. Japonya'nın farklı şehirlerinde kutlandığı gibi özellikle Nagoya şehrine bağlı Komaki kasabasında büyük ilgi görmektedir. Festivalde bolca sake (Japonların milli içkisi) tüketilmektedir. Ayrıca herkes elinde p.... benzer obje taşımaktadır. 2022 yılında siz de p.... festivaline katılmak istemez misiniz?

  • Taipusam (Taypusam)

  

Buyurun tuhaf gelenekler arasından bir tane daha! Dünyadaki en tuhaf gelenekleri olan ülkeler arasında Hindistan’da yer almaktadır. Her yıl milyonlarca insan Hindu Takvimi’ne göre Tay ayındaki dolunay gününde bir araya gelmektedir. Ocak ve şubat ayına denk gelen Taipusam kutlamaları, Hindu Tanrısı Lord Murugan’a bir adanış ve kefaret ödemedir. Bunu nasıl yapıyorlar derseniz? Bazıları kafalarını sıfıra vurarak kendilerini Murugan’a adarken bazıları da kefaret ödemek istemektedir.

 

Bunun içinde sırtlarına süslü kancalar takanlar mı istersiniz; belini, dilini ya da yanaklarını Vel şişleri ile delenler mi? Sıra dışı 15 kilometrelik bu yürüyüş Sri Mahamariaman Tapınağı’ndan başlar. Yaklaşık 8 saat süren bu yolculuk gece yapılmaktadır. Son durağı ise Batu Mağaraları’dır.

 

Mağara girişine 272 basamak ile çıkılmaktadır.

Bir sonraki Taipusam festivali 18 Ocak 2022 tarihinde yapılacaktır. Kutlamalar sadece Hindistan’da değil aynı zamanda Malezya, Güney Afrika, ABD ve Sri Lanka gibi pek çok ülkede kutlanmaktadır. Hatta bazı eyaletlerde resmî tatildir. 

Peki siz, Vel şişleri ile cildinizi delebilir miydiniz?

  •  Bomena “Gece Avı”

 

Yok artık, diyeceksiniz. Çünkü tuhaf gelenekler listemizin üçüncüsü olan Güney Asya ülkesi Bhutan (Butan), enteresan bir ritüele sahiptir. Bomena adı verilen bu gelenekte, genç erkekler cinsel ilişkiye girmek için genç kızların evlerine sinsice girerler. Ev ahalisine yakalanmadan mümkün olduğunca çok kalmaya çalışırlar. Ancak işler bazen ters gidebilmektedir.

Bu kur yapma geleneği günümüzde epey gözden düşmüştür. Gençler artık modern flört yöntemlerini ve batının romantizmini tercih etmektedir.

  • Diş Törpüleme Ritüeli

 

Bali'deki diş törpüleme ritüeli, dünyadaki en tuhaf evlilik gelenekleri arasındadır. Aynı zamanda bu garip ritüel, ergenliğe adım atan erkek ve kız çocukları içinde uygulanmaktadır. Bunu yapmalarındaki sebep ise 6 kötülükten insanları kurtarmaktır. Öfke, kıskançlık, açgözlülük, sarhoşluk, şehvet ve ahmaklık gibi günahlardan arınmak için öndeki 6 diş, kişi uyuşturulmadan törpülenir. Hangi akla hizmettir bilinmez ancak çok acı verici olduğu tahmin edilebilir.

  • Bebek Üzerinden Atlama (Salto del Colacho)

 

Şunu annelerimiz görse döverdi, “Çocuğun üstünden atlamaz” diye. Ancak İspanyollar için dini bir önem taşımaktadır. Tuhaf gelenekler konusunda oldukça başarılı olan İspanya, 1621 yılından beri Castrillo de Murcia kentinde, Salto del Colacho geleneğini sürdürür. Bazıları bu festivali dünyadaki saçma gelenekler arasında görse de oldukça ilgi görmektedir.

Bir hafta süren Bebek Üzerinden Atlama Festivali’nde, renkli kıyafetleri ile grotesk maskeli kişiler şeytanı (Colacho) temsil eder. Colacho, kendisini aşağılayan yerel halkı atkuyruğu bir kırbaçla korkutur. Ardından yöre sakinleri sokakları ve evleri çiçekler ile donatır. Sonrasında ise Colacho bebeklerin üzerinde atlamaya başlar. Böylece, Adem ile Havva’nın Tanrı’ya karşı gelerek işledikleri günahlardan yeni doğanları arındırmış olduklarına inanırlar.

  •  Ölü Akraba Çorbasını İçmek

 

Tuhaf gelenekleri olan kabileler içinde ilk akla gelen Yanomamiler’dir. Yağmur Ormanları arasında yaşayan bu kabile, ölen yakınlarının bedenlerini yapraklara sararak böceklere yem yaparlar. Ardından geriye kalan kemiklerini toplayarak yakarlar. Sonrasında ise küller, muzdan yapılan bir çorbaya karıştırılarak zaman içerisinde tüketilir. Bunu sanıldığı gibi ölülerini onurlandırmak için değil daha güçlü ve canlı bir ruha sahip olmak için yaparlar.

Hayret verici ve bir o kadar da mide bulandıran bu gelenek günümüzde halen devam etmektedir.

  • Çatıdan Bebek Atma

 

İşte “Allah akıl fikir versin” demenin tam sırasıdır. Şaşkınlık veren bu tören, Hindistan’da gerçekleştirilmektedir. Ritüelin ortaya çıkışının ise 7 yüzyıl öncesine kadar gittiği düşünülmektedir. Iyi şans getirdiği düşüncesiyle bebekler, 15 metrelik tapınak çatılarından atılmaktadır. Bebekleri, aşağıda ellerinde çarşaf gerili Müslüman ve Hindu adanmışlar beklemektedir.

Ancak bazı kaynaklara göre kimi bebekler pek de şanslı değildir. Öyle ki bu 15 metrelik düşüş canlarına mal olabilmektedir. Tüm bu yaşananlar karşısında son dönemde çocuk hakları aktivistleri  eylem yaparak bu anlamsız geleneği önlemeye çalışmaktadır. 

Sonuç olarak çağlar boyunca süren tuhaf gelenekler, insan var oldukça devam edecektir. Umarız gelecek nesiller bu ilginç ritüelleri uygulamaktan vazgeçerler.

Yorumlar