Bahçe Ne Zaman Sulanır? Bahçe Sulama Nasıl Yapılır?Bahçe ne zaman sulanır bahçe sulamanın zararları nelerdir. Güneşin çok olduğu ve aynı zamanda sıcaklık oranını yüksek olduğu zamanlarda sulama işlemi yapılmamalıdır.


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Bahçe Ne Zaman Sulanır? Bahçe Sulama Nasıl Yapılır?

Bahçeye sebze veya meyve ekildiği zaman mutlaka düzenli bir şekilde sulama işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Sulama miktarına ve aynı zamanda sulama yöntemi ile dikkat edildiği zaman ekilen meyve ve sebzeden verim elde etmek mümkün olur. Kızdırma ve aynı zamanda damlama yöntemleri ile besinlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Güneşin çok olduğu ve aynı zamanda sıcaklık oranını yüksek olduğu zamanlarda sulama işlemi yapılmamalıdır. Özellikle öğlen vakitlerinde sulama yapıldığı zaman ekilen meyve ve sebzeler zarar görür. Bu sebebe bağlı olarak bahçe sulama işlemi sabah saatlerinde veya güneş battıktan sonra akşam saatlerinde yapılmalıdır. 

Fazla Sulamanın Zararları

 Sulama işlemini gerçekleştirirken az sulamaya veya fazla sulamaya dikkat edilmesi gerekir. Çünkü fazla sulandığında veya Islandığında bazı sorunlar ortaya çıkar. Çok fazla zıplama işlemi gerçekleştirildiği zaman ekilen meyve ve sebzelerde kararma meydana gelir ve aynı zamanda çürümeler görülür. Çok fazla sulama işlemi gerçekleştirildiği zaman çiçeklenme olmaz veya çok geç olur. Bu nedenden dolayı da meyve oranı az olur. Sebze ve meyvelerin dayanıklı seviyesi düşük olur. Az miktarda sulama işlemi gerçekleştirildiği zaman ise meyve ve sebzelerin gövde gelişimi olmaz ve bu nedenle de kurma meydana gelir. Meyve olursa bile kalitesi düşük olur. Bu sebebe bağlı olarak yeteri miktarda sulama işleminin gerçekleştirilmesi lazımdır. Yazın çok sıcak olduğu zamanlar genel olarak haftada 3 defa sulama işleminin gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bazı meyve ve sebzeler çok fazla suyu sevmez. Eğer bahçenizde bu tarz sebze ve meyveler ettiyseniz yaz mevsiminde haftanın 1 veya 2 günü sulama işlemini gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Bu hususlara dikkat ettiğiniz zaman eksik olduğunuz sebze ve meyveden yeteri kadar verim elde edersiniz.

 


Blog Forum

5445 Blog Yazdı...

Yorumlar