1 Kilo Domatesten Ne Kadar Kuru Domates Çıkar? Kaç Kilo Domatesten Kuru Domates Çıkar?Kurutulmuş domates pek çok yemekte kullanılır Bu sebeple de genel olarak kilo domatesten ne kadar kuru domates çıkar gibi konular merak edilmektedir.


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


1 Kilo Domatesten Ne Kadar Kuru Domates Çıkar? Kaç Kilo Domatesten Kuru Domates Çıkar?

Kurutulmuş domates pek çok yemekte kullanılır. Bu sebeple de genel olarak kilo domatesten ne kadar kuru domates çıkar gibi konular merak edilmektedir.

Kuru domates bir takım faktörlere bağlı olarak değişir. İlk olarak domateslerin olgunlaşması verimi etkileyebilir. Aşırı olgun domatesler daha yüksek su içeriğine sahiptir. Bu sebepten dolaya da kurutulması daha zor olabilir. Bu durumda da daha az kuru domates söz konusu olacaktır.

Bir kilo domates yaklaşık olarak 100 ila 150 gram kuru domatese tekabül edecektir. Sonuç olarak kuru domates elde edebilmek için daha çok domatese ihtiyacımız olacaktır. Çünkü kuru domates bir domates için oldukça verimsiz bir domates üretimi olur. Mesela bunu 15 kg kadar domates ile sadece 1 gram kadar kuru domates çıkartılmasından da anlamak mümkün olacaktır. Bunun nedeni ise kuru domatesler ağırlıklarını kurutulurken yüzde 90 kaybeder.

Domates Kurusu Ne Kadar Zamanda Yapılır?

Domateslerin kurutulması pek çok alanda uygun kullanım sağladığı için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Domates kurusu ne kadar zamanda yapılır için domateslerin birkaç günlük serüveni olduğu gözlenebilir. Bu sebepten dolayı da kullanılması için bir domates kurusunun 4 ya da 5 gün gibi hatta duruma göre değişkenlik göstermekle birlikte daha fazla bile bekletilmesi gerektiği olur. Yani bir domates kurusuna acil bir şekilde ihtiyacınız var ise bunun için daha önceden domatesleri kurutmuş olmak daha iyi bir çözüm yolu olacaktır.

Domates Kurusu Ne Kadar Saklanır?

Domates kurusunun bozulmayan bir şey olduğunu bilmeyen pek çok kişi domates kurusu ne kadar saklanır diye sorar. Ama domates kurusu istendiği kadar saklanabilen ve bozulmayan yapıya sahiptir.


Blog Forum

5343 Blog Yazdı...

Yorumlar