Oto Kurtarıcı Kullanmak İçin Gerekli Belgeler? Oto Kurtarıcı Belgesi Neler?Oto Kurtarıcı kullanmak için gerekli olan belgelerin ne olduğunu araştırıyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte detaylar...


Oto Kurtarıcı Kullanmak İçin Gerekli Belgeler? Oto Kurtarıcı Belgesi Neler?

Oto kurtarıcı, günümüzde otomobilde artan arızalar nedeniyle çok araştırılan meslek grubu haline geldi. Otomobillerin devamlı olarak arıza yapması ve dolayısıyla yolda kalması sebebiyle oto kurtarıcılar trafik için oldukça önemlidir.

Peki, oto kurtarıcı kullanmak için gerekli olan belgeler nelerdir? Bu yazımızda oto kurtarıcı kullanmak için gerekli olan belgeleri sizler için derledik. Sizde bu yazımızı okuyarak, oto kurtarıcı kullanmak için gerekli olan belgeleri öğrenebilirsiniz.

Oto Kurtarıcı Nedir?

Oto Kurtarıcı, eğitimleri başarıyla tamamlayan ve gerekli eğitimi alan kişi olarak tanımlanabilir. Oto kurtarıcısı otomobil ile yolda kaldıysanız size yardım getiren kişidir.

Ayrıca kaza yaptığınızda, otomobil arıza verdiğinde aracınızı alarak bir sanayiye götüren kişi olarak tanımlanabilir. Gün geçtikçe artan oto kurtarıcılar, genellikle sigorta kapsamında ücretsiz çekici hizmeti olarak bilinir.

Oto Kurtarıcı Kullanmak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Oto kurtarıcı kullanmak için gerekli olan belgeler bulunur. Bu belgeleri tamamladığınızda, oto kurtarıcı olabilirsiniz. Peki, oto kurtarıcı kullanmak için gerekli olan belgeler nelerdir? Oto kurtarıcı olmak için öncelikle SRC belgeniz olması gerekiyor. Oto kurtarıcılar araba taşıdığı için yani yük taşıdığı için mesleki yeterlilik (SRC) belgesine sahip olmak şart.

Oto kurtarıcı kullanmak için tabii ki sadece SRC belgesi yeterli değildir. SRC belgesinin yanında oto kurtarıcı kullanmak için bir kamyonet ehliyetine de sahip olmanız gerekir. Kamyonet için B sınıfı ehliyete, kamyon için ise C sınıfı ehliyete sahip olduğunuzda, oto kurtarıcısı kullanabilirsiniz.

Kamyon için C, kamyonet için ise B sınıfı ehliyete sahip olmanız yeterli değildir. Oto kurtarıcı kullanmak için aynı zamanda K belgesine de sahip olmalısınız. K belgesi taşımacılık için kullanılan bir belgedir. Yani taşımacılık yapabilmeniz için K belgesini kesinlikle almanız gerekir.