Polisler Hangi Üniversiteye Gider? Polislik Hangi Üniversitelerde Var?Polislerin hangi üniversiteye gitmesi gerektiğini sizler için derledik. İşte detaylar...


Polisler Hangi Üniversiteye Gider? Polislik Hangi Üniversitelerde Var?

Polislik, ülkemizde hemen hemen herkesin hayalidir. Özellikle gençlerin büyük hayallerinden biri olan polislik mesleğine nasıl gireceklerini de merak ediyorlar. Peki, polisler hangi üniversiteye gider? Bu yazımızda sizlerle polis olmak için hangi üniversiteye gitmeniz gerektiğini ve bütün detaylarını paylaşacağız. Sizde bu yazımızı okuyabilir ve polislik için hangi üniversiteye gitmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Polislik Mesleği

Polisler; ülkemizi korumakla görevlidirler. Ülkemizdeki emniyeti sağlamak ve anayasal düzenin devamını sağlamak amacıyla polisler görev yaparlar.

Halkın her türlü güvenliğinden sorumlu olan polisler, polis olmak için iyi bir eğitimden geçerler. Peki, polis eğitimi almak için ne yapılmalıdır?

Polislik Eğitimi Almak İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Polislik eğitimi almak için ya da polis olmak için öncelik olarak lise mezunu olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Lise mezunu olduktan sonra açılan başvurulara göre polislik başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurular senenin belli dönemlerinde açılır ve bu dönemlerde alımlar olur. Bunun için polislik alımının ne zaman yapılacağını takip etmeniz gerekmektedir.

Polislik Eğitimi İçin Hangi Üniversiteye Gitmek Gerekir?

Polislik eğitimi için POMEM veya PMYO okullarına gidebilirsiniz. PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okulu’dur. Polis Meslek Yüksek Okulu’nda adaylar, lise mezunu olmalı ve YKS üzerinden de tercih yapmalıdır. PMYO da 2 yıl okuduktan sonra adayları branşlara göre dağıtırlar ve kısa zaman sonra polislik yapmaya başlayabilirsiniz.

POMEM ise Polis Meslek Eğitim Merkezi’dir. Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde eğitim alabilmeniz için lisans bölümlerin birinden mezun olmanız gerekiyor. Lisans diplomanızı aldıktan sonra POMEM’e KPSS puanınızla başvuru yapmanız gerekiyor. KPPS sınavından en az 70 puan aldığınızda POMEM için çağırılırsınız. POMEM’e kabul edildikten sonra 4 ila 9 ay arasında bir eğitim görürsünüz. Bu eğitim sonunda polis olarak hayatınızı devam ettirebilirsiniz.