Dinozorlar Hakkında Kısa Bilgiler? Dinozorlarla İlgili Bilgilendirici Metin?Dinozorlarla ilgili bilgileri sizin için yazımızda derledik. İşte detaylar...


Dinozorlar Hakkında Kısa Bilgiler? Dinozorlarla İlgili Bilgilendirici Metin?

Dünyada insanlardan önce yaşadığı bilinen dinozorlar, kara hayvanlarının en büyükleridir. Yapılan araştırmalara göre dinozorların vahşi ve saldırgan olduğu biliniyor. Yaklaşık 65 milyon yıl kadar önce dünyaya dinozorlar hükmettiler. Bu yazımızda sizler için dinozorlarla ilgili bilgileri derledik. Sizde bu yazımızı okuyarak, dinozorlarla ilgili bilgilere ulaşabilir ve hiç duymadığınız bilgileri öğrenebilirsiniz. İşte detaylar…

Dinozorlar Nedir?

Dinozor, hayvanlar aleminde bulunan en büyük kara hayvanıdır. Dinozorlar ilk ortaya çıktığında, diğer hayvanlardan farklı olduğu biliniyor. Yaşadıkları milyonlarca yıl boyunca farklı kıtalarda yaşayan dinozorlar, zamanla fiziksel olarak değiştiler. Öncelikle farklı uzuvları bulunan dinozorlar, sonrasında büyümeye ve uzuvları değişmeye başladı. Zamanla ise günümüzde bilinen halini aldılar. Fotoğraflardan gördüğünüz dinozorların gelişimi yaklaşık 25 milyon yıl kadar sürdü.

25 yıl sonrasında dinozorlar, vahşileştiler ve saldırganlaştılar. Böylelikle dinozorlar, bütün dünyanın hakimi olmaya başladı. Dinozorlar başlarda ata, köpeğe ve timsahlara benzetiliyordu. Ancak sonrasında büyüyerek, geliştiler. Bu da onları karanın en güçlü hayvanı yaptı. Dinozor, korkunç kertenkele anlamına gelse de günümüzde onların yok oluşu bazı uzmanlar tarafından iyi olarak değerlendiriliyor.

Dinozor Türleri

2021 yılında yapılan en son araştırmaya göre 1545 dinozor türü bulunuyor. Belki de keşfedilmeyen birçok dinozor türünün olması da bekleniyor. Yapılan araştırmalar 2022 yılı itibariyle devam ediyor. Neredeyse her hafta 20 dinozor türü bulunuyor ve bu türlere isimler veriliyor. Genel olarak yaşamış tüm dinozor türleri 3 grupta inceleniyor. Bunlar: Ornithischia, Sauropodomorpha, Teropod.

Dinozorlar Nasıl Yok Oldu?

Dinozorlar, uzun yıllar dünyaya hükmettiler. Ancak dünyada olan asteroit çarpışması nedeniyle, tabiri caizse bütün dünya yer yerinden oynadı. Tsunamiler, seller, depremler, orman yangınları, ısı darbesi ve şok dalgası… Asteroit çarpışmasıyla neredeyse dünyada olan her şey yok oldu.