Fıstık Kaç Yılda Meyve Verir? Fıstık Kaç Yaşında Meyve Verir?Fıstık ağacının ülkemizde az olduğu bilinse de üretimi bir hayli fazladır. Peki, Fıstık Kaç Yılda Meyve Verir? İşte detaylar...


Fıstık Kaç Yılda Meyve Verir? Fıstık Kaç Yaşında Meyve Verir?

Fıstık, ülkemizde severek tüketilen kuruyemişler arasında bulunur. Özellikle çocukların severek tükettiği antep fıstığı, ülkemizde yetiştirilen ürünlerden bir tanesidir. Gerek ticaretinin iyi olması gerekse de sevilen bir ürün olan antep fıstığı birçok yeni girişimci tarafından yetiştirilmek isteniyor. Peki, fıstık kaç yılda meyve verir? Bu yazımızda antep fıstığının kaç yılda bir meyve verdiğini sizler için düzenledik. Sizde bu yazımızı okuyarak en net ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İşte detaylar…

Fıstık Ağacı Ülkemizde Yetişir mi?

Fıstık ağacı ülkemizde özellikle Gaziantep ve çevresinde yetişir. Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa fıstık üretimi için ön plana çıkan illerdir. Yer yer Akdeniz’in farklı bölgelerinde de antep fıstığını görebilirsiniz.

Ülkemizde satışı yapılan ürünlerden biri olan antep fıstığı, son TUİK verilerine göre en çok Şanlıurfa ilinde yetişmektedir.

Fıstık Ağacı Kaç Senede Meyve Verir?

Fıstık ağacı dikildiği andan itibaren bakımları da güzel ve doğru yapılırsa ortalama 12 yaşına geldiğinde meyve vermeye başlar. Yaklaşık 10 ya da 12 sene iyi bir bakımla, fıstık ağacı 8 yaşında da meyve vermeye başlayabilir.

Fıstık Ağacı Nasıl Dikilmelidir?

Antep fıstığından iyi verim alabilmek için fıstık ağacının dikimi önemlidir. Fıstık ağaçlarını dikmeden önce toprağın bakımının yapılmış olmasına özen gösterin. Ardından en az 10 cm olacak şekilde fidanlar için çukurlar açın. Çukurlara fıstık ağacının fidanını yerleştirin ve güzelce kapatın.

Daha sonrasında kapatılan çukurların üzerine gübre dökün ve peşinden sulayın. Can suyu denilen bu sulamayı, iklim şartlarına göre tekrarlamanız gerekebilir. Eğer hava sıcaksa, bu durumda gübrenizi birkaç kere daha sulamanız gerekebilir. Fideleri 8 dişi 1 tane erkek olmak üzere dikmeniz gerekir. Bu şekilde dikimler fideleri rüzgarlı havalardan korumak içindir.