Polis Olmak İçin Hangi Derslere Çalışmalıyız? Polis Olmak İçin Şartlar?Polis olmak için hangi derslere çalışmanız gerektiğini sizler için yazımızda derledik. İşte hangi derslere çalışmanız gerektiği...


Polis Olmak İçin Hangi Derslere Çalışmalıyız? Polis Olmak İçin Şartlar?

Polis, ülkemizin kolluk kuvvetlerinden biridir. Ülkemizde de hemen hemen her gencin özendiği ve hayalini kurduğu polislik, kutsal mesleklerden sayılmaktadır. Peki, polis olmak için hangi derslere çalışmalısınız? Bu yazımızda polis olmak için hangi derslere çalışmanız gerektiğini sizler için yazımızda derledik. Eğer sizde polis olmak istiyorsanız, bu yazımızda bulunan detaylara kulak verebilir ve çalışmalarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz. İşte detaylar…

Polislik Mesleği

Polislik mesleği, neredeyse her gencin hayalini kurduğu meslekler arasında bulunuyor. Polis, ülkemizi her türlü tehlikeden koruyan ve ülkemizdeki güvenliği sağlamakla görevli kişiler olarak adlandırılabilir.

Bu nedenle aslında polis olmak demek, ülkemizi korumak demektir. Peki, polis olmak için hangi derslere çalışmalıyız?

Polis Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis olmak için öncelik olarak lise diplomanızı almanız gerekmektedir. Lise diplomasını alamadığınız takdirde polislik yapamazsınız. Lise diplomanızı aldığınızda Polis Meslek Yüksekokulu için başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuzdan sonra sizleri polis olmak için belirli eğitimlerden geçiriyorlar. Fiziksel yeterlilik sınavı ve mülakatı başarıyla tamamladığınız takdirde, polis olmaya hak kazanıyorsunuz. Yaklaşık 2 yıl civarında bir eğitim görüyor ve daha sonrasında görev yerlerinize atanıyorsunuz.

Kimler Polis Olabilir?

Tabii ki her önüne gelen polis olamaz. Ülkemizde polis olmak için bazı şartlar bulunur. Bu şartları taşıdığınız takdirde, polis olabilirsiniz. İşte polis olabilmek için taşınması gereken şartları madde madde derledik:

  • T.C. vatandaşı olmak.
  • Lise, önlisans veya lisans bölümlerinden mezun olmak.
  • KPSS puan şartını sağlamak.
  • 18 yaşını tamamlamış olmak.
  • 30 yaşına girmemiş olmak.
  • Kadınlar ve erkekler için belirtilen fiziki şartlara sahip olmak.
  • Herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak.
  • Kılavuzda yayınlanan tüm şartları taşıyor olmak.