Nasıl Berber Olunur? Berber Olmak İstiyorum?Nasıl berber olunacağını merak ediyorsanız, sizi yazımıza alalım. İşte detaylar...


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Nasıl Berber Olunur? Berber Olmak İstiyorum?

Berber, günümüzde kolaylıkla yapılabilen meslek grupları arasındadır. Neredeyse adım attığımız her yerde bulunan berberler, ciddi kazançlar sağlamaktadır. Bu nedenle her yerde berber dükkanı görmek mümkün. Peki nasıl berber olunur? Bu yazımızda nasıl berber olunacağından, gerekli olan becerilerden ve daha fazlasından sizler için bahsedeceğiz. Sizde bu yazımızı okuyarak, nasıl berber olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İşte detaylar…

Berber Eğitimi Var mı?

Berber olmak için ülkemizde çeşitli eğitimlerden geçmeniz gerekiyor. Neredeyse her ilçede bulunan mesleki eğitim merkezlerinden berberlik eğitimi alabilirsiniz. Mesleki eğitim merkezlerinden alacağınız berberlik eğitimini başarıyla tamamlamanız gerekiyor. Ardından alacağınız sertifika ile berberlik yapmaya başlayabilirsiniz. Peki, mesleki eğitim merkezi bulunmuyorsa berber nasıl olunur?

Bulunduğunuz il veya ilçede mesleki eğitim merkezlerinden berberlik eğitimi bulunmuyorsa, çırak olarak bu mesleğe başlayabilirsiniz. Özellikle yaşı küçük olanların tercih ettiği çıraklık eğitimi, geleneksel bir yöntemdir. Çıraklık eğitimi için bazı şartları taşımanız gerekiyor. Bu şartlar arasında en az ilkokul mezunu olmanız, 14 yaşını tamamlamış olmanız ve çıraklık sözleşmesi yapmanız gerekmektedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği

İster mesleki eğitim merkezlerinde isterse de çırak olarak eğitim aldığınızda, belli bir süre gerekiyor. Peki, bu sürede neler oluyor? Eğitim süresince berber mesleği ile ilgili olan her konu tek tek işlenir. Teorikte olduğu gibi pratikte de bütün konular uygulamalı olarak eğitimi alan herkese gösterilir.

Eğitim süresi ilkokulu bitiren kişiler için 3 yıl, lise ve daha üst düzeyde eğitim seviyesi için 1,5 yıldır. Bu süre içerisinde haftada bir gün teorik, diğer günlerde ise pratik olarak eğitimler devam ettirilir. Teorikte veya pratikte olan derslerin hepsi, uzman öğretmenler veya uygulayıcılar tarafından anlatılıyor. Sizlerin de bu eğitimleri tek tek uygulanması istenir.


Blog Forum

5445 Blog Yazdı...

Yorumlar