PÖH Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? (Polis Özel Harekat)PÖH olmak için iyi olması gereken dersler nelerdir? Sizler için yazımızda paylaştık.


PÖH Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir? (Polis Özel Harekat)

Polis Özel Harekat, ülkemizde her türlü tehlikeden koruyan operasyon taktik timidir. Ülke içerisinde gelişen olayları kısa süre içerisinde çözen polis özel harekat (PÖH), ülkemizde her gencin hayalidir. PÖH olmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılanları sizler için bu yazımızda derledik. Öncelik olarak PÖH olmak için hangi derslerin iyi olması gerektiğinden sizler için bahsedeceğiz. İşte detaylar…

Polis Özel Harekat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Polis Özel Harekat (PÖH) olmak için öncelikle lise veya dengi olan okullardan mezun olmalısınız. Yani liseden mezun olacağınızı sağlayacak bütün derslerinizin iyi olması gerekiyor. Özellikle bir ders belirtmeksizin, PÖH olmak için öncelikle polis olmalısınız. Polis olmak için de Polis Meslek Yüksekokulu’nu kazanarak, kayıt yaptırmanız şart.

Daha sonrasında ise orda alacağınız çeşitli derslerle süreç ilerliyor. Peki, PÖH olmak için ne yapmalı?

PÖH Olmak İçin Ne Yapmalı?

Polis özel harekat olmak için Polis Meslek Yüksekokulu’na gitmeniz gerekiyor. Ardından bu PMYO da polis özel harekat olmak istediğinizi söylüyorsunuz. Belirli zamanlarda PÖH olmak isteyenleri, fiziksel yeterlilik parkuruna alınıyorsunuz. Daha sonrasında gerekli olan eylemleri tamamladıktan sonra, PÖH olmak için bir sözlü mülakata giriyorsunuz. Eğer geçerli puanları alırsanız, bir de sözlü mülakata girmeniz gerekiyor.

Kimler PÖH Olabilir?

PÖH olmak için bir de taşımanız gereken şartlar bulunuyor. Birazdan bahsedeceğimiz şartların birini dahi taşımazsanız, polis özel harekat olamıyorsunuz. Peki, PÖH olmak için gerekli olan şartlar nelerdir? İşte sizler için maddeler halinde derledik.

  • 28 yaşından gün almayanlar,
  • Terhisten itibaren 3 yılı doldurmayanlar,
  • En az liseden mezun olanlar,
  • Fiziki yeterlilik sınavından yeterli puan alanlar,
  • Mülakat sınavında başrılı olanlar polis özel harekat olabilirler.