Dut Ağacı Ne Zaman Budanır? Dut Ağacı Hangi Ayda Budanır?Dut ağacının ne zaman ve nasıl budanacağından sizler için bahsettik. İşte detaylar...


Dut Ağacı Ne Zaman Budanır? Dut Ağacı Hangi Ayda Budanır?

Dut, 7’den 70’e herkesin severek tükettiği meyvelerden bir tanesidir. Çabuk bozulması nedeniyle belki de birçok kişinin tadını bilmediği dut, herkesin yemesi gereken lezzetli meyvelerden bir tanesidir. Dut için dut ağacının da doğru budanması gerekir. Peki, dut ağacı ne zaman budanır? Bu yazımızda dut ağacının ne zaman budanmasını gerektiğini sizler için araştırarak, derledik. Sizde bu yazımızı okuyarak dut ağacınızı ne zaman budamanız gerektiğini öğrenebilir ve doğru budama yöntemiyle, dut ağacınızı budayabilirsiniz. İşte dut ağacının ne zaman budanması gerektiği…

Dut Ağacının Budanma Dönemi

Dut ağacı, ılıman iklim bölgelerinde yetiştirilen bir meyvedir. Bazen yaş olarak bazen ise kurutularak tüketilen dut, özel bir ilgiye gerek duymadan kolayca yetiştirilebilir. Ancak meyvenin daha çok olması ve verimli olması için dut ağacının budama işlemi oldukça önemlidir. Dut ağacının budanma dönemi olarak genel olarak kış mevsimi tercih edilmektedir.

Kış aylarının ılık geçtiği bölgelerde yapılan budama işlemi, dut ağacı için en sağlıklı yöntemlerden bir tanesidir.

Dut Ağacı Nasıl Budanır?

Ilıman iklimlerde yetişen dut ağacı, nemli topraklarda yetişmektedir. Budama işlemi dut ağacından fazla verim alınması için önemli işlemlerden bir tanesidir. Dut ağacı için budama işleminin doğru yapılması, ağaca zarar vermemesi açısından oldukça önemlidir. Peki, dut ağacı nasıl budanır? Dut ağacı fiziksel özellikleri gereği hassas bir ağaçtır. Bundan dolayı budama işleminin sert yapılmaması önemlidir. Hassas ve yumuşak bir şekilde yapılan budama işleminde, obur ve sürgün oluşumunun da önüne geçilir.

Dut Ağacının Yaşama

Dut ağaçları, ipek böcekçiliği için oldukça önemlidir. İpek böceğinin en çok sevdiği meyvelerden olan dut, iyi bakıldığı zaman uzun süre yaşamaktadır. Bu nedenle de dut ağacının budama işlemi özenle yapılmalıdır.