Zeytin Ağacı Ne Zaman Budanır? Zeytin Ağacı Hangi Ayda Budanır?Zeytin ağacının ne zaman budanacağını ve nasıl budanması gerektiğini sizler için bu yazımızda derledik. İşte detaylar...


Zeytin Ağacı Ne Zaman Budanır? Zeytin Ağacı Hangi Ayda Budanır?

Zeytin ağacının ne zaman budanacağı, zeytin yetiştirenler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Eğer sizde zeytin yetiştiriciliği yapıyorsanız, bu yazımızı okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Peki, zeytin ağacı ne zaman budanır? Zeytin, ülkemizde özellikle sabah kahvaltılarında tüketilen ürünlerden bir tanesidir. Severek tüketilen zeytin, verimli ve bol olabilmesi için zeytin ağacının budanması önemlidir. İşte zeytin ağacının ne zaman budanması gerektiğini sizlerle paylaşacağız. Lafı çok uzatmadan yazımıza geçelim.

Zeytin Ağacının Budanma Dönemi

Zeytin ağacının budanması oldukça önemlidir. Zeytin ağacına verimin kazandırılması ve ağaçtan en yüksek hasatı elde edebilmek için budama işlemi yapılır. Zeytin ağacı ülkemizde farklı yerlerde yetişiyor. Hem dünyada hem de ülkemizde farklı yerlerde yetişen zeytin ağaçları, çevre özellikleri ve iklime göre değişiyor. Genel olarak hasat yapıldıktan sonra budaması yapılan zeytin ağacı, bol verimli olduğunu söylemek mümkün.

Zeytin Ağacı Nasıl Budanır?

Zeytin ağacı, diğer ağaçlara göre farklı budanmaktadır. Özellikle meyve ağaçları budanırken hassas olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ancak zeytin ağacı için hassas budama işlemine gerek yoktur. Budama işlemi yaparken zeytin ağacında sert olmak gerekir. Zeytin ağacı için en önemli unsur yapraktır. Yaprak ne kadar çoksa o kadar zeytin vereceği için zeytin ağacının yaprağı fazla olduğu dönemde zeytin ağacının budama yapılması önerilmez. Bu bilgiler doğrultusunda sizde zeytin ağacınızı budayabilirsiniz.

Zeytin Ağacı Budamasında Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Zeytin ağacının budaması yapılırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunur. Bu püf noktalardan en önemlisi ise zeytin ağacı yapraklarına dikkat etmektedir. Zeytin ağacı yaprağı ne kadar fazla olursa, budama işlemi de ağacın genç olmasıyla alakalıdır. Genç zeytin ağacı ne kadar budanırsa, ömür boyu o kadar genç kalacaktır.