Asansörsüz Ev Alınır Mı? Asansörsüz Evde Oturmak?Asansörsüz ev alınıp alınmayacağını sizler için bu yazımızda derledik. İşte detaylar...


Asansörsüz Ev Alınır Mı? Asansörsüz Evde Oturmak?

Son dönemlerde yeni yapılan evlerin, hemen hemen hepsinde asansör bulunmaktadır. Asansör özelliklede en üst kat gibi yukarı katlarda oturuyor iseniz, oldukça faydalı olabilir. Ancak giriş kat gibi çıkışa yakın katlarda oturuyor iseniz, asansör olup olmaması pek sorun oluşturmamaktadır. Ancak 2nci katta bile oturuyor iseniz, evinize yaşlı bir misafir geliyor ise asansörsüz ev oldukça zorlayıcı olabilir. Özellikle de kadınlar hamilelik dönemlerinde, bebek taşıdıklarından kaynaklı olarak fazla hareket edememektedir.

Dolayısıyla her duruma karşı olarak asansörlü ev tercih etmeniz, sizin ve evinize gelenler açısından oldukça faydalı olabilmektedir.

Asansörlü Evin Avantajları

  • Asansörlü evlerin oldukça fazla bir şekilde avantajları bulunmaktadır. Özellikle de market alışverişi yaptıktan sonra aldığınız ürünleri, eve çıkarırken zorlanırız. Asansör olduğu zaman ise bu durum oldukça kolay bir hale gelmektedir.
  • Özellikle de evinize gelen yaşlı, sakat ya da engelli misafirlerinizi ağırlamak için, asansör kullanımı oldukça fayda sağlamaktadır.
  • Dışarı çıkarken eviniz de unutmuş olduğunuz, en ufak bir eşyayı bile hızlı bir şekilde yorulmadan asansör ile eve çıkarak, elde etmeniz.
  • İşten oldukça yorgun bir şekilde eve döndüğünüzde ve özellikle de en üst katlarda oturuyor iseniz asansörlü evler sizin için oldukça fayda sağlayabilir.

Asansörlü Evin Dezavantajları

Asansörü olan apartmanlarda, sık bir şekilde merdiven kullanmayacağınızdan ötürü, hareketsizlik meydana gelebilir. Çünkü artık günümüzde iş yerlerine araba, otobüs ya da metrolar ile gitmekteyiz. Bu sebepten ötürü sık bir şekilde hareket halinde bulunmayız. Bu durumda sağlık açısından oldukça olumsuz dur. Ancak düzenli spor yapan ya da yürüyüşe çıkan biriyseniz, asansörün dezavantajı size yansımayabilir. Artık günümüzde yeni yapılan birçok apartmanda asansör bulunmaktadır. Günlük yürüyüş yapan ya da ara sıra, yürüyüş yapan birisi bu durumdan pek etkilenmeyebilir.