Kızarmış Patlıcan Buzlukta Ne Kadar Saklanır? Patlıcan Buzlukta Nasıl Saklanır?Kızarmış patlıcan buzlukta ne kadar saklanır?


Kızarmış Patlıcan Buzlukta Ne Kadar Saklanır? Patlıcan Buzlukta Nasıl Saklanır?

Burada kışlık patlıcanı saklamak için iki farklı yöntem üzerinde durulacaktır.

Aşağıda belirtilen yöntemlerden birisiyle patlıcanları hazırlamanız durumunda, sebzeler derin dondurucuda 1 yıl süreyle tazeliğini kaybetmeyecektir.

Birinci yöntem

Kullanılacak malzemeler

  • 2 kg patlıcan
  • 1 kg domates
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzu (tepeleme doldurunuz)

Patlıcanların kabuklarını soymayın, sadece sap kısmını kesin. Patlıcanı dikey olarak ortadan ikiye kesin, kesilmiş patlıcanı tekrar dikey olarak ortadan bir kez daha ikiye kesiniz. Yani bir patlıcan, böylece 4 parçaya bölünmüş olacaktır. Daha sonradan patlıcanları kesme tahtasının üzerine alarak iki-üç parmak genişliğinde doğrayınız.

2 kg patlıcanın tamamını bu şekilde doğrayınız.

Derin genişçe bir kabın içerisine patlıcanların tamamının üzerini kapatacak kadar su koyunuz ve 2 yemek kaşığı (tepeleme doldurunuz) tuz koyunuz. Patlıcanları tuzlu suya atarak en az 30 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra patlıcanları tuzlu sudan alarak, suyunu süzdürünüz. Ayrıca bir kez daha yıkamayınız.

Doğranmış patlıcanları, temiz bir bezin üzerine sererek güneşte bekletiniz. En az 8 saat güneşte bekletmeniz tavsiye olunur.

Patlıcanlar güneşte beklerken, siz orta büyüklükte yaklaşık 1 kg domatesin kabuğunu soyun ve sıcak suyun içine atın. Domatesleri en az 20 dakika kadar sıcak su içinde bekletiniz. Domatesleri yemeklik şekilde, kuşbaşı doğrayınız. Domatesleri de aynı şekilde patlıcanlar gibi güneşte bekletiniz. (En az 2 saat yeterli olur.)

Sebzeleri güneşte bekletmemizin nedeni, sularının süzülmesi içindir.

Buzdolabı poşeti alınız. Evinizdeki kişi sayısına göre bir yemeklik olacak şekilde patlıcan ve domatesleri bir buzdolabı poşeti içine doldurunuz. Pipet ile poşet içindeki havayı almayı unutmayın. Havası alınan poşetlerdeki sebzeler hem daha olacak hem de kullanırken buzluk kokusu olmayacaktır.

Bu şekilde hazırladığımız kışlık patlıcanları buzdolabının derin dondurucu kısmına koyunuz. Kışın güveç, türlü yapımında veya soğan doğrayarak hazırlayacağınız patlıcan yemeğinde kullanabilirsiniz. Patlıcanları kullanırken buzlu bir şekilde kullanın, buzunu çözdürmeyiniz.

İkinci yöntem

Kullanılacak malzemeler

  • 2 kg patlıcan
  • 1,5 su bardağı sıvı yağ

Yıkanmış patlıcanların sap kısmını keserek çizgili (alacalı) bir şekilde soyunuz.

Bütün patlıcanları alabilecek büyüklükte bir kap alınız, içine 2 yemek kaşığı kaya tuzunu atınız. Tuzu iyice eritiniz ve çizgili soyulmuş patlıcanları suyun içine atınız. Su, patlıcanın üstünü tamamen örtmelidir, böylelikle patlıcanın kararmasının önüne geçmiş olursunuz.

Tuzlu sudan aldığınız patlıcanları yıkayınız ve temiz bir bezle güzelce kurulayınız. Patlıcanları bir-iki parmak genişliğinde, halka halka kesme tahtasının üzerine yatırarak doğrayınız.  Bu şekilde hazırladığınız patlıcanlar, musakka yapımında kullanılabilir.

Patlıcanları parmak şeklinde ince, uzun dilimler şeklinde de bölebilirsiniz. Bu şekilde dilimlenmiş ince, uzun patlıcanları da yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Geniş bir tencere/tava içine zeytinyağı/ ayçiçeği/ fındık yağı dökünüz. Patlıcanları yağa batırıp, yalı kağıt serdiğiniz fırın tepsisi üzerine yerleştiriniz. Patlıcanların tamamını fırın tepsisi içine birbirine değmeyecek şekilde diziniz. 200 ⁰C’ye ayarlanmış fırında patlıcanların altı-üstü güzelce kızarana kadar bekletiniz. Patlıcanların fırında pişme süresi yaklaşık 20 dakikayı alacaktır.

Kızarmış patlıcanları kenara alarak soğuyana kadar bekletiniz. Buzdolabı poşetleri ince olduğu için, çift buzdolabı poşeti kullanmanız daha iyi olacaktır, böylelikle buzluk kokusu yemek üzerine sinmez.

Buzdolabı poşeti alarak patlıcanları bir pişirimlik olacak şekilde, poşet içine doldurunuz. Pipet yardımıyla poşet içindeki havayı alınız. Patlıcanları kışın kullanılmak üzere derin dondurucuya koyunuz.

Patlıcanları kullanacağınız zaman kesinlikle buzunu çözdürmeyiniz. Bu şekilde dondurduğunuz patlıcanları pişirme tepsisinin üzerine dizip, üzerine kıymalı harç hazırlayarak pişirebilirsiniz. Tencere yemeği yapmak istediğinizde de, soğanı tencerede pembeleşinceye kadar kavurup, üzerine domates ve biber doğrayıp, sebzeleri biraz öldürüp, sonra patlıcanları üzerine ilave edebilirsiniz.