Kışlık Patlıcan Nasıl Hazırlanır? Kışlık Patlıcan Nasıl Saklanır?Kışlık patlıcan nasıl hazırlanır?


Kışlık Patlıcan Nasıl Hazırlanır? Kışlık Patlıcan Nasıl Saklanır?

Kullanılacak malzemeler

  • 3 kg patlıcan
  • 1 kg biber (ince sivri biber)
  • 1 kg domates (isteğe bağlı)
  • 1 su bardağı ayçiçeği yağı
  • 1 yemek kaşığı sofra tuzu (kaşığı tepeleme doldurunuz)
  • 7-8 adet buzdolabı poşeti

Ön hazırlık

Kışlık olarak hazırlayacağınız patlıcanları yemeklik ve karnıyarık yapımında kullanmak üzere hazırlayabilirsiniz. Karnıyarık yapımında kullanacağınız patlıcanlar daha küçük boyutta olsun. Patlıcanları güzelce yıkayın. Baş kısımlarını kesin. Patlıcanların sadece sap kısımlarını kesebileceğiniz gibi, tamamen sapıyla birlikte baş kısımlarını da soyabilirsiniz. Çizgili (alacalı) bir şekilde kabuklarını soyunuz. Burada dikkat edilecek en önemli husus; patlıcanları kabuğu soyulmadan önce yıkamanız gerektiğidir.

Daha önceden hazırladığınız tuzlu suyun içine atınız ve tuzlu suda yarım saat bekletiniz. Tuzlu suda bekletilmesinin nedeni, patlıcanda acılık varsa çıkması içindir. Ancak isterseniz, tuzlu suda bekletmeden de yapabilirsiniz. Bu durumda acılığın gitmesi için, örneğin karnıyarık yapacaksanız, yemek harcının içine bir tutam şeker serpiştirebilirsiniz.

Karnıyarık yapımında kullanacağınız patlıcanları olduğu gibi bırakın, dilmeyin, bölmeyin. Yemeklik yapımında kullanacağınız patlıcanları ise, halka halka doğrayarak (halka dilimlerini iki parmak kalınlında doğrayınız, fazla ince doğramayın) tuzlu içine bırakınız.

Yarım saat suda bıraktığınız patlıcanların suyunu süzdürün, kâğıt havlu ile kurutunuz. Bunun nedeni, patlıcanları kızartacağınız için kurutma işlemi olmaz ise, kızgın yağ üzerimize sıçrayabilir.

Hazırlanması

Birinci Tarif

Kızartma tenceresine bir su bardağı ayçiçeği yağı (mısırözü/ fındık yağı/ zeytinyağı) koyunuz, yağın sıçramaması için üzerine bir yemek kaşığı tuz serpeleyiniz.

Yağ kızışınca, hazırladığınız patlıcanları kızarmaları için tencere içine koyunuz. Ocağı açarak kızartma işlemi yapınız. Ateşin altını çok kısarak, küçük ateşte kızartma yaparsanız, patlıcanlar yağı fazla çekecektir. Kızartma yaparken mutlaka başında bekleyiniz, ara ara patlıcanları çeviriniz. Patlıcanlar hafif kahverengi olduğunda istenilen kıvama gelmiş demektir.

Tezgâh üzerine koyduğunuz tepsi üzerine kâğıt havlu seriniz. Bu şekilde patlıcanların fazla yağını çektirmiş olursunuz.

Karnıyarıklık patlıcanları kızarttığınız şekilde, yemeklik olarak ayrılan, halka halka doğranmış patlıcanları ve ince sivri biberleri de kızartınız. Karnıyarık için kızartacağınız biberleri bütün olarak, yemeklik olarak kızartacağınız biberleri ikiye-üçe bölerek kızartabilirsiniz. Kızarttığınız biberleri tel süzgeç ile kızgın yağın içinden alınız.

Kızarttığınız tüm sebzeleri, normal oda ısısında iyice soğuması için bekletiniz.

İkinci Tarif

Baş kısmını çıkarttığınız patlıcanları alacalı şekilde soyunuz. Karnıyarık yapacağınız zaman her bir patlıcan için 1 adet yeşil sivri biber ve iki çeyrek domatese ihtiyacınız olacaktır. Bir yemeklik kadar, kaç kişilik karnıyarık yapacaksanız, kişi adedi kadar patlıcan ve yanına biber ve domates koyarak buzdolabı poşetine koyunuz.

Patlıcanı kullanacağınız zaman derin dondurucudan çıkarttığınızda, patlıcanda sertlik ve lastiksi bir görüntü olmayacaktır.

Üçüncü Tarif

Baş kısmını çıkarttığınız patlıcanları alacalı şekilde soyunuz. Patlıcanların üzerine fırçayla yağ sürebilirsiniz. Ve fırına veriniz. Fırında biraz yumuşayan patlıcanları fırın dışına alınız ve soğumasını bekleyiniz.

Soğuyan patlıcanları yeterli yeşilbiber ve domatesle birlikte buzdolabı poşetine koyunuz.

Saklanması

Buzdolabı poşetinin içine patlıcanları diziniz. Karnıyarıklık patlıcanların, her bir patlıcan üzerine 1 adet bütün biber koyunuz. Karnıyarıkları pişirirken biberler üzerine koymak için gerekli olacak.

Burada önemli husus; poşeti bağlamadan önce havasını alınız. Bunun için pipet kullanabilirsiniz. Pipeti poşet içine koyunuz, poşeti büzünüz ve pipetteki havayı içinize çekiniz. Sonra pipeti poşet içinden çekerek, ağzını bağlayınız.

Her bir poşeti, yemekte tek bir seferde kullanabileceğiniz miktarda hazırlayınız.

Dondurucuya koyunuz. Bu yöntemle hazırlayacağınız patlıcanlar hem kış için, hem de yaz aylarında aniden gelen misafirleriniz için kurtarıcı niteliğindedir.