Baba Olmakla Baba Olunmuyor? İyi Bir Eş ve Baba Olmak?İyi bir baba nasıl olunur çocuğa karşı nasıl davranmalı iyi bir baba. Çocuklara babaların yaklaşımı nasıl olmalıdır?


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Baba Olmakla Baba Olunmuyor? İyi Bir Eş ve Baba Olmak?

BABALAR VE ÇOCUKLARI

Baba olmak her ne kadar hakikatli bir iş gibi gözüksede aslında olağanüstü bir duygu.

Çocuğun sorumluluğun verdiği stres, özel hayat kavramının tamamen yok olması, maddi sorumlulukların artması, çocuğu iyi yetiştirereme korkusu gibi sıkıntılar her ne kadar babalık kavramını zor bir duruma getirse de bütün bu korkuları ve kaygıları bir kenara atıp mükemmel bir baba olmak için çabalıyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Onlarla Sık Sık İletişim Kurun

İyi bir baba çocuk ilişkisinin başında sağlam temeller üzerine inşa edilmiş br iletişimden geçer. Çocuğunuzun ısrarlı sorularıyla boğuşmak sizin için can sıkıcı olabilir ama onun bir şeyleri doğru bilmesini ve doğru öğrenmesini istiyorsanız onlara yardımcı olmanız gerektiğini unutmayın.

Sadece sorularını cevaplamakla kalmayıp, onların hayatıyla da ilgilenmelisiniz. O size bir şey anlatırken onu mutlaka can kulağıyla dinleyin.

Onu Önemsediğinizi Hissettirin

Çocuğunuzu elbette çok seviyorsunuz ama onun bunu hissetmesini de sağlamalısınız. Ona, onu çok sevdiğinizi söylemekten ve dile getirmekten hiçbir zaman çekinmeyin. İyi bir baba çocuk ilişkisi kurmak için onunla bolca vakit geçirin. Büyüdüğü zaman geriye dönüp baktığında sizinle vakit geçirdiği günler, inanın bize onun yüzünde tebessüme sebep olacak.

Çocuğunuzu önemsediğinizi göstermek için özel günler haricinde de ona ufak hediyeler verebilir veya sürprizler yapabilirsiniz.

Onu Hayata Hazırlayın

Onu hayata hazırlarken öncelikle çocuğunuz için iyi bir rol model olmalısınız. Anlayacağınız “dediğimi yap, yaptığımı yapma” kuralı bu konuda pek de geçerli değil! Sağlam bir baba çocuk ilişkisi kurmak ve iyi bir baba olmak için ona doğru şekilde yol göstermelisiniz. Çocuğunuz ister kız, ister erkek olsun sizi her zaman bir idol olarak görür kendine.

O yüzden eğer sevmediğiniz özellikleriniz varsa bunları azaltmaya veya onlara belli etmemeye dikkat etmelisiniz. Ona kibar ve saygılı olması gerektiğini söylerken, sizin çocuğunuzla bağırıp çağırarak konuşmanız hem çocuğunuzun karakterinde hem de ilişkinizde bazı kopukluklara neden olabilir.

Hatalarınızı Kabullenin

Çocuğunuzla aranızda bir kavga geçtiğinde, eğer o haklıysa ya da ona bağırdıysanız mutlaka hatanızı üstlenin.  Karşınızdaki kim olursa olsun yanlış bir şey yaptığınız zaman özür dilemeniz gerektiğini aklınızdan hiç çıkarmayın. Ona neden bu denli sinirlendiğinizi tane tane anlatın ve davranış şekliniz için özür dileyin. Bu davranışınız ileride onun da aynı hataları yapmaması için örnek olmuş olacak.

Sınırlarınızı Koruyun

İyi bir baba çocuk ilişkisi kurmak için her şeye “Evet” demenize veya her şeye izin vermenize gerek yok. Bu hayatta sizinde sınırlarınız olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzun yapmaması gereken şeyler sö konusu olduğunda ona “Hayır” demeyi bilin.

Sabırlı Olun

Eğer bir çocuğunuz varsa bu hayatta ilk öğrenmeniz gereken şey sabırlı olmaktır. Çocuğunuzun sizi çileden çıkardığı günler de olacak ya da sizin en kötü gününüzde onun tek bir çığlığı bardağı taşıran son damla haline gelecek. Böyle zamanlarda hiddete kapılmak yerine derin bir nefes alıp kendinizi sakinleştirmelisiniz.

Ona Kitap Okuyun

Kitap okuma alışkanlığınız olmasa da bu alışkanlığı çocuğunuz için edinin.

Onunla kitap saatlerinde bir araya gelmeniz sadece çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda birlikte hoşça vakit geçirmenizi de sağlayarak baba çocuk ilişkinizi güçlendirir.

“Mükemmel Baba Olmak” Lafını Çok Da Önemsemeyin

Mükemmel olmak için çabaladığınız zaman mutlaka bir şeylerin ters gittiğini göreceksiniz. Aslında mükemmel baba çocuk ilişkisi için bir formül bulunmuyor. Çocuğunuza sıkıca sarılmayı unutmayın, onun gözlerinin içine bakarak iletişim kurun ve her daim onun yanınızda olduğunu bilmesini sağlayın. Gerisi çok da önemli değil.


Blog Forum

4175 Blog Yazdı...

Yorumlar