Kedi Paraziti İnsana Ne Yapar? Kedi Paraziti İnsana Geçer Mi?


Kedi Paraziti nedir nasıl meydana gelir insana geçme olasılığı var mı Kedi Paraziti ile nasıl mücadele edebiliriz?

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?
  • Sitemize Destek Vermek İçin Lütfen Sosyal Ag da Paylaşın:

Kedi Paraziti İnsana Ne Yapar? Kedi Paraziti İnsana Geçer Mi?

Kedilere Parazit Nasıl Bulaşır?

Kedilere parazit bulaşmasında en sık görülen vaka, bu parazitleri taşıyan başka bir kedi ile veya bu kedinin dışkısı ile temas etmektir. Ayrıca bu parazitler anne sütünden de yavru kediye geçebilir. Hava yolundan bulaşacağı gibi biz insanlar üzerimizde bu yumurtaları taşıyarak can dostlarımıza bulaştırabiliriz.

Genellikle ev kedilerinde insanlardan bulaş daha fazladır. Bu da dışarıdan geldiğimizde kedimizin bacaklarımıza sürtünerek, kıyafetlerimizdeki yumurtalardan veya ellerimizi yıkamadan onlara temas etmemiz ile gerçekleşir.

Kedilere Parazit bulaştığını Nasıl Anlarız?

En büyük belirtilerinden biri kedimizin ishal olmasıdır. Eğer ki 24 saatten fazla süren bir dışkı problemi varsa mutlaka diğer belirtileri de takip etmek gerekir. Bir diğeri kedimizin tüylerindeki matlaşma, sertleşme, kabarıklık ve normalden fazla dökülmesidir.

Bu durum gözle görülebilecek derecede olabilir. Bu dönemde kedimizde iştah artması görebiliriz, doymayacakmış gibi hızlı mama yemesi, yerken ağzının suyu akması bu belirtiler arasındadır. İştah armasına tezat olarak kilo kaybı yaşar, bunun sebebi yediklerinin içerdeki parazitler tarafından sömürülmesidir. Bunun yanı sıra karnında daha çok mide bölgesinde şişlik, su toplama gibi bir görüntü oluşabilir. Eğer ki bu belirtilerden birkaçı mevcut ise tespit etmenin en basit yolu kum kabını incelemektir. Elinize bir eldiven giyerek dışkısını ezerek inceleyebilirsiniz. Bazen beyan pirinç şeklinde yumurtalar olabileceği gibi bazen de gözle görülür şekilde boyutları değişen kurtçuk, solucan, tenya olabilir.

Kedimizde kusma normal karşılanabilir, her kedide görülen olağan bir durumdur fakat bu kusma her gün veya günde 2-3 defa gözlemleniyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir. Bütün bu belirtilerin yanında halsizlik ve durağanlaşma varsa, eskisi gibi hareketlilik hali yoksa en yakın veterinere götürülüp tedaviye başlanmalıdır. Aksi halde bu yumurtalar kedilerden insanlara da geçebilir. Eğer ki kedinizde parazit sorunu ortaya çıktı ise mutlaka ev içinde yaşayan diğer bireylerinde tedavisi olması gerekmektedir.

287 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat