En Çok Çocuğu Olan Padişah? En Çok Karısı Olan Padişah?


En çok çocuğu olan padişah? En çok çocuğu olan hükümdar?

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?
  • Sitemize Destek Vermek İçin Lütfen Sosyal Ag da Paylaşın:

En Çok Çocuğu Olan Padişah? En Çok Karısı Olan Padişah?

Harem kimi Osmanlı padişahları için sadece hanedanın devamı gerekliliğini sağlayan bir kurum olsa da bazı Osmanlı padişahları haremi bu şekilde kullanmamış ve hayatı boyunca adeta yapabildiği kadar çok çocuk yapmıştır.

İşte haremden çıkmamış olan Osmanlı padişahı ve onun hayatı...

Haremden çıkmayan Osmanlı Padişahı kimdir? 

 Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Sarı Selimin ilk oğlu olan Şehzade Murat babası şehzade iken hayata gözlerini açmıştır. Sultan Süleyman’ı görmüş olan Şehzade Murat onun yanında eğitilmiş ve nasihat alınarak 16 yaşında sancağa çıkarılmıştır. Babası Şehzade Selim Tahta çıkınca da Manisa sancakbeyliğine atanmıştır.

 Şehzade Murat babasının kısa saltanatında sonra tahta geçince ilk iş kardeşlerini katlettirmiş ve taht rakibi bırakmamaya özen göstermiştir. Tahtta olduğu için çocuk sahibi olmasının gerekliliği şüphe götürmez bir gerçekti artık. Saltanatının ilk beş yılında gözde cariyesi Safiya Sultan ile tek eşli bir hayat sürmeyi tercih eden Sultan 3.Murad, annesi ile eşinin arası açılıp annesi ona dünyanın 4 bir yanında güzel cariyeler getirince bu duruma ses çıkartmaz.

Sultan Muradın kaç tane çocuğu dünyaya gelmiştir?

 Sultan Murad için dünyanın dört bir yanından farklı farklı güzel cariyeler toplanmıştır ve Valide Nurbanu Sultan bunu bir nebze kıskançlıktan bir nebze de hanedanın varlık mücadelesi için yapmıştır. Nitekim Sultan tahta geçeli 5 yıl geçmesine rağmen sadece bir tane şehzade dünyaya gelmiştir. Hastalıkların, çocuk ölümlerinin sık yaşandığı bir dönemde hele ki gücün soydan devam ettiğine tabi olunmuş bir dönem için çok az bir sayı olarak yerini almaktadır bu durum...

 Sultan Muradın bildiğimiz verilerle 500’den fazla cariyesi olduğu bilinmektedir.

Hele ki Osmanlı İmparatorluğunun Hareminde durum daha çok genç akıllı ve güzel kızları bulup eğittikten sonra büyük devlet adamlarına eş yapmak amacındaydı, tabi bu devlet adamlarının başında Padişahlar gelirdi. Padişah dahi olsa erkekliği tam olan hiçbir erkek hareme izinsiz giremez haremdeki kadınları göremezdi. Valide sultan ve yahut baş kalfa cariyeler arasından güzel bulduğu birini seçer ve padişahın huzuruna çıkartırdı.

Sultan 3.Muradın toplam çocuk sayısını tespit dahi etmek mümkün değil bir rivayete göre Saraydaki tüm bebek yaştaki şehzadeler 5 ila 6 odada çok sayıda cariye tarafından aynı anda müdahalesi ile aynı anda güçlükle bakılabiliyordu. Sayısı tam kesin olmasa da 100’ün üzerinde çocuğa sahip olduğunu bildiğimiz Sultan 3.Muratın tahmini olarak 10 tane yakın cariyesi de o öldüğü sırada ondan hamileydi. Öldüğünde ise tam 20 tane Şehzade bırakmıştı arkasında.

Sultan Murat’ın karakter yapısı ve ondan sonra Osmanlı Dönemi

 Sultan Murat döneminde de devlet işlerinde yeri geldiğinde etkin olan kadınlar vardı ancak bu kimi zaman iyi sonuçlar doğururken kimi zaman kötü sonuçlar doğurmuştur. Devlet işlerinden elini eteğini çeken padişahlar sebebiyle devlet işleri artık vezirlere ve kadınlara kalmış oldu ve bunun da ilerleyen yakın dönem için ciddi zararı dokundu.

 Sultan Murat pek dediğim dedik biri olmamakla beraber çok naif duygusal ve zevke düşkün biriydi. Öyle ki ağzından hayır kelimesinin bile çok nadir çıktığı bilinmektedir. Cihangirlik davasıyla alakası olmayan ve saltanatını İstanbul sınırlarının bile dışına çıkmadan tamamlayan 3.Murat öldüğünde Osmanlı en geniş sınırlarına ulaşmıştır ancak bunda çoğunlukla onun değil dirayetli vezirlerin ve devlet adamlarının emeği, mesaisi yatmaktadır.

136 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat