K Vitamini Nedir? K Vitamini Faydaları? K Vitamini Ne İşe Yarar?


K Vitamini nedir ne işe yarar k vitaminin fayları nelerdir. hangi besinlerde k vitamini var. kısaca k vitamini

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?
  • Sitemize Destek Vermek İçin Lütfen Sosyal Ag da Paylaşın:

K Vitamini Nedir? K Vitamini Faydaları? K Vitamini Ne İşe Yarar?

K Vitamini Nedir?

K vitamini nedir diye merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Neyse ki, günlük önerilen miktarı yiyeceklerden elde etmek nispeten kolaydır. Bununla birlikte, diyetinizin yeterli K vitamini sağlamadığından endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız.

K vitamini, K1 vitamini ve K2 vitamini de dahil olmak üzere yağda çözünen bir besin grubudur. Çoğumuz günlük gereksinimlerimizi bitkilerden alırız, ancak K vitamini bakımından daha yüksek olan birçok hayvansal ürün ve fermente gıda vardır.

Kanın pıhtılaşması

Kanın pıhtılaşma faktörlerini kontrol altında tutmak istiyorsanız, yüksek kaliteli bir K vitamini takviyesine ihtiyacınız vardır. Bu vitamin vücutta doğal olarak bulunur ve öncelikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Bağırsaklardaki bakteriler K vitamini üretir ve bu da vücuda girer. Vitamin ayrıca bazı besin takviyelerinde de bulunur.

Kemik sağlığı

K vitamininin kemik erimesine karşı koruyabileceğine dair önemli kanıtlar vardır. Bu, K2 vitamininin bir dizi faktörün kemik erimesinini tedavi etmek için kullanıldığı hayvan çalışmalarında kanıtlanmıştır. Bu çalışmalarda vitamin, trabeküler ve kortikal kemik kütlesi kaybını önlemiş ve lomber vertebra kemik mineral içeriğini azaltmıştır.

Bu nedenle, K2 vitamininin kemik sağlığı için önemi açıktır.

Yara iyileşmesi

Cilt yara iyileşmesindeki en büyük sorulardan biri, K vitamini takviyelerinin kullanılmasının yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olup olamayacağıdır. Hayvan çalışmalarında, K vitamininin yara iyileşmesini hızlandırdığı gösterilmiştir. Yara iyileşmesindeki rolü hastalarda da incelenmiştir. Bu hipotezi doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, maddenin zararlı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.

225 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat