Osmanlı'nın Çöküş Dönemi? Osmanlı Dağılma Dönemi Özet?


Osmanlı'nin öüküş dönemi ne zaman başladı Osmanlı'nin çöküşünde en önemli devlet hangisi?

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?
  • Sitemize Destek Vermek İçin Lütfen Sosyal Ag da Paylaşın:

Osmanlı'nın Çöküş Dönemi? Osmanlı Dağılma Dönemi Özet?

Osmanlı’nın Çöküşüne Sebep Olan En Büyük Devlet: Rusya

Rus İmparatorluğu kurulduğundan itibaren Osmanlı ile savaşmıştır. 18. Yüzyılın başlarından beri Osmanlı ile savaşan Rusya güç elde etmek için en çok Osmanlıları kullanmıştır.

Osmanlı devletinin himayesindeki balkan milletlerini kışkırtarak onların bağımsız olmalarını sağlayan Rusya, sıcak denizlerde güç elde etmek için de Osmanlılarla savaşmıştır. Sıcak denizler terimini ortaya atan kişi ise 1. Petro yani büyük Petro’dur. Büyük Petro Rus tarihi için önemli bir yere sahiptir. Zira kendisi Rus Çarlığını yıkarak Rusya İmparatorluğunu kurmuş ve birçok yenilik çalışması başlatmıştır. Eğer 1.Petro olmasaydı Ruslar geri kafalı, cahil bir millet olurdu.

Ruslar tarihte birçok kez Osmanlı Devleti ile savaşmıştır. Bu savaşların en önemlileri Kırım savaşı ve 93 harbidir. Aslında Kırım savaşını Osmanlılar kazanmıştır ama bu savaştan sonra devletin ekonomisi bozulmuştur. Kırım savaşından sonra Osmanlılar ilk dış borcunu almıştır ve ilerleyen dönemlerde de sık sık borç almışlardır. Bu borçlar Sultan 2. Abdülhamit zamanına gelindiğinde büyük bir krize yol açmıştır. Sultan kendinden önceki 2 Padişahın aldığı borçlarla baş etmek zorundaydı. Bunun için Duyun-u umumiye yani genel borçlar idaresi kurulmuştur.

 93 harbindeki yenilgiden sonra ise Bulgaristan, Romanya, Sırbistan ve Karadağ bağımsız olmuş ayrıca Osmanlılar 30. Ruble savaş tazminatı ödemek zorunda bırakılmıştı. Bu maddeleri içinde bulunduran Ayastefanos Anlaşması Osmanlıların Ruslara karşı imzaladığı en berbat anlaşmalardan biridir. Diğer kötü anlaşma ise Küçük Kaynarca anlaşmasıdır. Küçük Kaynarca anlaşması 1768-1774 Osmanlı- Rus savaşından sonra imzalanmıştır. Bu anlaşmaya göre kırıma bağımsızlık verilecekti. Kırım bağısız olduktan 9 yıl sonra orayı işgal etmiş ve kendi topraklarına katmışlardır. Küçük Kaynarca Anlaşmasından sonra Osmanlı İmparatorluğu dünyanın en büyük 3 devletinden bir olmaktan çıktı ve yerini Ruslara kaptırdı.

Rusya İmparatorluğu haricinde ise Britanya İmparatorluğu ve Fransızlarda Osmanlı’nın çöküşüne zemin hazırlamışlardır. Bu iki devlet Mısır ve Tunus gibi yerleri sömürgeleştirerek Osmanlıların elinden almışlardır.

129 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat