Tel Tel Pilav Yapmanın Püf Noktaları? Pirinç Pilavı Püf Noktaları?Tane tane pirinç pilavı nasıl Yapılır? Şehriyeli-Pirinç Pilavı Tarifi? tam ölçülü arpa sehriyeli-pirinç pilavı


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Tel Tel Pilav Yapmanın Püf Noktaları? Pirinç Pilavı Püf Noktaları?

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pirinç pilavı, mutfağımızın ilk akla gelen ve en güzel lezzetlerindendir. Özellikle ramazan ayının vazgeçilmezleri arasındadır. Pilav yapmak basit bir şeymiş gibi görünse de aslında ustalık gerektirir. Pilav yaparken bazı püf noktalarını göz önünde bulundurursanız oldukça güzel bir pilav elde edersiniz.

İyi Pirinç Kullanın    

Pilavı tane tane ve lezzetli yapabilmek için ilk olarak dikkat edilecek husus pirinç seçimidir. Baldo pirinç ile yapılan pilavlar diğer pirinçlerle yapılan pilavlara göre çok daha güzel olacağından tercihinizi baldo pirinçten yana kullanın.   

Pirinci Tuz Katılmış Kaynar Su ile Islatın

Pilav yapmadan önce pirinci en az 3 saat boyunca kaynar su ile ıslatın ve içine bir tutam da tuz katın. Böylece pilavınız tane tane ve çok lezzetli olacaktır. 

Tereyağı ve Sıvıyağ Birlikte Kullanın

Pirinç pilavı yaparken şehriye kavurma aşamasında sıvıyağ ekleyin, pirinci ilave ettikten sonra da bir yemek kaşığı kadar tereyağı ekleyin. Bu sayede misler gibi kokan bir pilavınız olur.

Güzelce Kavurun

Şehriye ve pilavı ekleyip yağlarını da ekledikten sonra pirinçleri iyice kavurun. Pilav yaparken pirinci ne kadar iyi kavurursanız o kadar lezzetli bir pilav yapmış olursunuz. Ancak karıştırırken tahta kaşık kullanmaya ve aşağıdan yukarıya doğru karıştırmaya özen gösterin.

Limon Suyu Damlatmayı Unutmayın

Pilav yaparken, kavurma aşamasında birkaç damla limon damlatırsanız pilavınız daha beyaz olacaktır. Ayrıca tereyağının vereceği sarı rengi de açmış olursunuz.

Ölçülü Yapın

Pirinci daha evvel tuz eklenmiş kaynar suda bekletti iseniz ölçü 1 su bardağı pirince 1 su bardağı su olarak alınır. Pilav için kullanılacak su kaynamış olmalıdır. Sıcak su yerine et veya tavuk suyu kullanırsanız daha lezzetli bir pilav yapmış olursunuz.

Fazla Karıştırmayın

Pilavın suyunu ekledikten sonra pilavınızı çok fazla karıştırmayın. Yalnızca suyun tencere içinde her yana dağılmasını sağlayacak kadar karıştırın ve ardından kapağını kapatın.

Kısık Ateşte Pişirin

Pilavı harlı ateşte pişirirseniz eğer pirincin içine eklediğiniz su çabucak buharlaşır ve bu da pilavın lapa olmasına yol açar. Bu nedenle pilavınız kısık ateşte ve yavaş yavaş pişsin ki lapa olmasın.

Kapağını Açıp Bakmayın

Pilav pişerken devamlı olarak kapağını açıp kapatmak tencerenin içindeki buharı alacağından pilavın pişme zamanını uzatır ve lapa olmasına sebep olur. Tencerenin kapağını yalnızca suyunu çekmeye yakın açın.

Pilavı Dinlendirin

Pirinç pilavını piştikten hemen ardından servis yapmayın. Kapağın altına temiz bir bez koyarak kapağı kapatın ve en az 20 dakika dinlendirin. Böylece pilavınız demini almış ve çok güzel olacaktır.


Blog Forum

5191 Blog Yazdı...

Yorumlar