Ders Çalışma İsteksizliği Nasıl Giderilir? Ders Çalışma Alışkanlıkları?


Çocuklarda nasıl ders çalışma alışkanlığı kazandırabilirim. Çocuklar nasıl ders çalışmada daha istekli olabilir

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?
  • Sitemize Destek Vermek İçin Lütfen Sosyal Ag da Paylaşın:

Ders Çalışma İsteksizliği Nasıl Giderilir? Ders Çalışma Alışkanlıkları?

Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Ders çalışmada isteksizlik problemi anne-babaların ve öğretmenlerin en önemli problemlerinden biridir hiç şüphesiz. Birkaç istisna dışında, çoğunlukla çocukların ders çalışmaması en çok gelen şikâyetler arasındadır.  

Öncelikle belirtmek gerekir ki, ders çalışmak bayağı sıkıcı ve tercih edilmeyen bir fiildir ve ders çalışma dışardan gelen bir taleptir. Yani, anne ve babaların çocuklara devamlı ders çalışması gerektiğini söylemesi, çocuklar açısından hiç de heyecan verici bir şey değildir. Çocukların motive olması için, onlara sürekli söylenmek yerine, bu probleme gerçekçi bir çözüm üretmek için ne yapacağımızı ve çocuğa nasıl davranacağımızı araştırmalıyız. 

Ders çalışma konusu milyonlarca öğrenci ve anne-baba için önemli bir sorun teşkil ettiğine göre, ders çalışma isteği ile alakalı değişik bir bakış açısına gereksinim var demektir. Pek çok öğrenci aslında ders çalışmanın gerekli ve kendileri için çok önemli olduğunu bilir, ama iş uygulamaya gelince bunu yapamaz. Çünkü uzun vadeli hedeflerimiz için çok çalışmak, yüce bir sabır gerektirir. İnsanoğlu hep hazza yönelik beceri gösterir. Yani daha çok keyif alacağı şeyleri yapmak ister.  Ders çalışmak o yüzden zor gelir ve yapmak istemez.

Ders çalışma probleminin temelinde, ilgili çocuğun motivasyon tipi etkilidir. Belli bir amaca isteyerek yönelme anlamına gelen motivasyon, ders çalışma hususunda çok ama çok önemli bir yere sahiptir. Motivasyon tipi, iç ve dış motivasyon olarak iki kısımdır. Anne babanın ve öğretmenlerin, çocukların motivasyon tipini takip etmesi ve çocuğa verilecek sorumlulukları da bu motivasyon tipini dikkate alarak düzenlemeleri gerekir. Bunun aksi durumunda tabiri caizse boşa kürek çekilmiş olur.

Dış motivasyon, bir kişinin yapmayı istemediği işleri yapması için, kendisi dışındaki güçler tarafından zorlanmasıdır. İç motivasyon ise, dış güçler tarafından hiçbir zorlama olmadan kişinin kendi isteği ile hedefler belirlemesi ve bu hedeflere erişmek için harekete geçmesidir. İç motivasyonu yüksek olan çocuklar kendilerine plan belirleyerek bu plan doğrultusunda çalışarak hedeflerine odaklanırlar. Sabırlı, gayretli ve kararlı bir şekilde davranarak hareket ederler.

Dış motivasyon sahibi çocuklar ise, anne ya da baba tarafından sürekli yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar, hemen sıkılırlar ve başladıkları işi yarım bırakarak devamlı bir mazeret üretirler.

Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılabilir?

Ders çalışma alışkanlığı, çocuklara ufak yaşlarda kazandırılması elzem bir alışkanlıktır. Ders çalışma alışkanlığının kazandırılmasında anne babalara ve öğretmenlere önemli görevler düşmektedir.  

İç motivasyonu artırılmalıdır: Bunu yapmanın tek yolu, çocuğa başarı duygusunu tattırmaktır. Ders çalışmakta zorlanan çocukların, başarılı olacağına dair umudu ve inancı he daim korunmalıdır. Çünkü en tehlikeli şeylerden biri, çocuğun başaracağına dair umudunun olmamasıdır. Başarılı olduğunda ne kadar sevindiğini anlaması için çocuğa ders dışında herhangi bir şeyi başarma fırsatı sunmalıyız. Başarılı duygusunu bir kez tadan çocukta iç motivasyon artmaya başlar ve böylece ders çalışma alışkanlığını kendisi kazanır.

Ders çalışılan odada koku kullanılabilir: Güzel koku, beynimizde hafıza merkezlerimizi harekete geçirdiğinden öğrenme kalitesini olumlu etkilemektedir. Ders çalışma isteği olmayan çocukların en fazla zorlandıkları konu, dersin başına ilk oturma anıdır. Bu adımı atlayınca gerisini de getirebilirler. Bu durumda olan çocuklar için çalıştıkları odaya 10 dakika evvel ağır olmayan ve hoş bir koku sıkılabilir.

Saat uygulaması yapılmalı: Bir çocuk her gün saatlerce ders çalışma yükünü tabi ki kaldıramaz. Azami ders çalışma sürelerinde beyin düşüşe geçer ve çalışmayı sonlandırmak ister. Ders çalışma alışkanlığı kazanabilmek adına bu çeşit kesintilerin fazla olmaması gerekir. Sürekliliği korumak için asgari saat uygulaması işe yarayabilir. Bu sayede çocuğun o gün içinden ders çalışmak geçmese bile minimum bir süre belirleyerek, o süre boyunca ders çalışmayı görev olarak görür.  Hatta daha fazla bile ders çalışabilir.

Ödüllendirme yapılabilir: Çocuğu ödüllendirme, herhangi bir davranışın alışkanlık haline getirilmesinde ve iyice kabul görmesi için kullanılabilecek en etkili metotlardan biridir. Ancak çocuğu ödül bağımlısı yapmadan gerektiği kadar ödüle başvurulmalıdır. Çalışma alışkanlığının başlangıcında makul ödüllendirmeler yapılarak çocuk teşvik edilmelidir.

367 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat