En Tehlikeli Psikolojik Hastalıklar? Psikolojik Hastalıklar ve Belirtileri?Psikolojik nelerdir hangi sorunlu hastalar Psikolojik hasta sayılır tedavi yöntemleri nelerdir?


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


En Tehlikeli Psikolojik Hastalıklar? Psikolojik Hastalıklar ve Belirtileri?

Psikolojik Hastalık Nedir?

Günümüz şartlarına bakarsak epey stresli günlerimiz geçiyor.Stres insan psikolojisine oldukça zararlı bir etkendir.Yoğun bir stres sonrasında insanlar hastalıklar bile yaşayabilecek duruma gelir.Bu hastalıkların belli bir derecesi vardır.Mesela ciddi derece de sinir hastası bir insanın büyük ihtimalle daha küçüklükten yaşadığı bir tramva sebebi ile ortaya çıkmıştır.

Küçükken çokta etkisini göstermeyen hastalık iler ki yaşlarında ciddi sorunlar yola açabilecek dereceye gelir.İnsan psikolojisi aslına bakarsak çok değişkendir.Bir insan için çok üzücü olan bir olay diğer insan için çokta üzücü gelmeyebilir.Bunlar geçmişte yaşadığı olaylara da bağladır.Bir kişi geçmişte ne kadar acı çekerse ileride uzaktan çok güçlü durur fakat içinde kopan fırtınaları kimse bilemez.

Bu sebepten dolayı bu hastalıklar için klinikler açılması ve tedaviye başlanması çok mantıklı bir hareket olmuştur.Bu hastalıklardan bazılarını  öğrenelim.

Hastalıkların Bazıları Nelerdir?

1.Depresyon

Günümüzde fazlasıyla yaygın olan bu hastalık çoğu insan tarafından görülmektedir.Bu hastalık insanların duygularını,düşüncelerini ve hareketlerini kötü yönde etkilemektedir.Diyelim siz depresyondasınız,karşınızda ki insan mutlu olurken siz hep kötü tarafları düşünerek psikolojinizi kötü etkilersiniz.Bu ise daha fazla strese daha fazla üzüntüye dönüşür.Ortalıkta resmen ruh gibi dolaşır depresyon hastaları,bu sorunu çözmek o kadar da zor değildir.Bir kaç seanslık klinik günleri ardından daha mutlu daha pozitif bir insan olabilirsiniz.

2-Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluğu olan hastalar bir anda çok mutluyken çok mutsuz olabilirler.Aslına bakılırsa bu hastalığa ruh bozukluğu da diyebiliriz.Bu hastalar iki dönem geçirir.Bir dönemde çok mutlu veya çok çalışkanken diğer dönemde ise çok mutsuz veya halsizdir,hep uyumak isterler.Bunun tedavisi ise antipsikotik ve antidepresan ilaçlarıdır.

3-Madde ve Nikotin Bağımlılığı

Doğal veya kimyasal nikotin içeren,uyuşturucu maddeler birlikteliğinde bağımlılıkta getirir.Bu maddeler olmayınca ise fazla sinir,titreme,baş ağrısı veya normal dışı hareketler sergilerler.Bunun çözümü ise ilaç tedavisi ve psikolojik terapiler sayesinde olur.

4-Sinir Hastalığı

Günümüzde yaygın olan sinir hastalığı en küçük olaylardan bile sinirlenme halidir.Kişi düşünebileceğiniz herşeye sinir duyabilir.Bunlarda beraberinde sinir krizlerini getirir.Bu krizler kişiye ciddi anlamda zarar verir ve yıpratır.Bunun tedavisi ise ilaç ve psikolojik terapilerdir.

5-Anksiyete

Anksiyete olan bir kişi sürekli geleceği düşünüp kaygılanır.Bu hastalık genellikle gençlerde daha fazla görülmektedir.Endişe ve kaygı bu hastalıkta başrolde oynar.Tedavisi ise ilaç ve terapidir.

Neden Psikoloğa Gitmeliyiz?

Psikologlar bunca zamandan beri psikolojik hastaların şifa kaynağı olmuştur.Nihayetinde herşey konuşularak çözülebilir.

Bu mantık ile ilerlersek yenemeyeceğimiz hiçbir şey olmaz.Psikologlar hastalığı olan kişiyle dertleşir gibi veya bir arkadaş gibi konuşup sorunlarını çözmeye yarar.Bir insan kendi kendine bu sorununu çözerken istemeden daha çok zarar verebilir,kendini daha çok yorabilir.Bu yüzden bu yardımı uzmanlar tarafından almak hem sağlığı için hemde psikolojisi için daha yararlı olacaktır.Psikologlardan çekinmeye hiç gerek yok.Onları anonim biri gibi düşünmek en doğrusu.Herşeyi akışına bıraktıktan sonra çorap söküğü gibi geleceğine adım gibi eminim.


Blog Forum

5191 Blog Yazdı...

Yorumlar