Teknolojinin Olumlu Yönleri? Teknolojinin Zararları Kısaca?Teknolojinin olumlu veya olumsuz yönleri nelerdir Teknoloji den nasıl faydalanabiliriz Teknolojiyi nasıl zararsızca kullanabiliriz?


Arkadaşlar Lütfen Destek İçin Sitemizi Paylaşırmısınız...


Teknolojinin Olumlu Yönleri? Teknolojinin Zararları Kısaca?

Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Tarafları

Teknolojinin hayatımıza olumlu ve olumsuz olarak bir sürü etkisi vardır. Bu etkiler olumlu olduğu gibi bazen olumsuz da olabilmektedir.

Teknolojinin Olumlu Tarafları

1. Teknoloji ile Bilgiye Hemen Ulaştık

Önceki zamanlarda, öğrenciler bir ödev yapmak ya da herhangi bir araştırma yapmak için bir kütüphaneye gitmek zorundaydı. Kütüphaneler de her yerde olmuyordu ve bu durum işleri daha da zor hale getiriyordu.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu sorun ortadan kalktı. Artık istediğimiz her bilgi bizlere sadece bir telefon uzaklığında. Günümüzde evinde internet olmayan ev yok denecek kadar az. İnternet sayesinde aklımıza gelen her şey önümüze seriliyor. Şöyle ki test kitabı alamayan çocuklar internet üzerinden online test çözebiliyor, youtube üzerinden ders tekrarı yapabiliyor.

2. Teknoloji ile Zaman Tasarrufu Sağlandı

Teknolojinin olumlu taraflarından biri de kesinlikle zamandan tasarruf sağlamasıdır. Önceden iletişim, üretim, bilgiye ulaşmak haftalar alırken, şimdi saniyeler içinde arkadaşımıza mesaj gönderebiliyor, gitmek istediğimiz yere daha kısa zamanda ulaşabiliyoruz. Vakit nakittir sözünü bilirsiniz. Gerçekten de uzun süre içinde yapacağımız bir işi birkaç saatte yapmak aynı sürede daha fazla işimizi halletmek adına büyük avantaj sağlamaktadır. 

3. Teknoloji Ulaşımı Kolaylaştırdı

Teknolojinin olumlu tarafları denilince ilk akla gelen şeylerden biri de tabi ki ulaşımdır. Hem ulaşımda hem de araçlar üzerinde yapılan teknolojik gelişmeler, daha hızlı seyahat etmemizi sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda daha önce hiç gidemediğimiz yerlere de seyahat etmemizi sağladı.

Uçakla seyahat etmek veya gemiye binerek bir yerlere gitmek hayal olmaktan çıktı.   

 4. Teknoloji Eğitim Sistemini de Geliştirdi

Teknolojinin olumlu taraflarından biri de eğitim sistemi ile ilgilidir.  Özellikle de pandemi döneminde uzaktan eğitime geçilmesi ile çocuklarımız derslere bilgisayar veya tabletlerinden katılmak zorunda kaldı. Teknoloji sayesinde, okula gitmeden de eğitimlerine devam edebildiler. Bana kalırsa teknolojinin en işe yarayan olumlu tarafı eğitim sisteminde olan gelişmedir. 

5. Teknoloji Tıp Alanında da Yenilikler Getirdi

Teknolojinin olumlu tarafları arasında tıp alanındaki gelişmeler de önemli yer tutmaktadır. Hastalıkların teşhisinde kullanılan cihazlar, ultrason cihazların 4 boyutlu olması, MR, tomografi cihazlarının zaman içinde yenilenmesi, hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştırmıştır.

Teknolojinin Olumsuz Tarafları  

Teknolojinin olumlu yönleri olduğu kadar elbette olumsuz tarafları da vardır. Faydalı olan şeylerin mutlaka zararı da vardır maalesef.

1. Teknoloji ile Birlikte Sağlık Problemleri Ortaya Çıktı

Teknolojinin olumsuz taraflarından biri ve en önemlisi çeşitli sağlık problemlerine yol açmasıdır. Bunlar arasında; görme bozukluğuna neden olması ilk sırada yer almaktadır. Özellikle çocuklarda son zamanlarda gözlük takma oranı artmaktadır. Teknolojiye maruz kalmak, görme bozukluğu dışında; sürekli sinirli olma hali, oturma bozukluğu, boyun ağrıları, ellerde uyuşukluk, çocuklarda dikkat dağınıklığı da yapmaktadır.

Teknolojik aletlere maruz kalma saatini dengede tutabilirsek, adı geçen sağlık sorunlarını yaşamayız. Yani bu tamamen bizim elimizde. 

2. Teknoloji Mahremiyeti Azalttı

Teknolojinin olumsuz tarafları arasında mahremiyetin kalmaması da oldukça önemlidir. Sosyal medyayı kullanan kişilerin, özellikle de ünlülerin tüm hayatı herkes tarafından izleniyor.  

Teknolojiyi doğru kullanmadığımız zaman çok tehlikeli hale gelmektedir.  Bu nedenle teknolojiyi doğru ve yerinde kullanırsak korkmamıza da gerek kalmaz.

3. Siber Suçlarda Görülen Artış

Teknolojinin olumsuz taraflarından en tehlikelisi siber suçların artış oranıdır. Siber suç, bilgisayar ağlarıyla bağlantılı olan bir suç şeklidir. Fiziki olarak yapılan hırsızlık, dolandırıcılık, gasp gibi suçların bilgisayar aracılığı ile yapılmasıdır. Her gün akşam haberlerde izlediğimiz suçların çoğu siber suçlardan oluşmaktadır ve giderek çoğalmaktadır. 

Teknolojinin olumlu taraflarından yararlanmak, olumsuz taraflarından da uzak durmak sadece bizim elimizde. Sonradan pişmanlık duymamak için kendimizi ve ailemizi teknolojinin olumsuz taraflarından korumalıyız.


Blog Forum

4175 Blog Yazdı...

Yorumlar