Stilist Olmak İçin Hangi Liseye Gitmeliyim? Stilist Olmak İstiyorum?


Stilist olmak için hangi okulda okumalıyım hanği eğitimleri almalıyım nasıl stilist olabilirim?

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Stilist Olmak İçin Hangi Liseye Gitmeliyim? Stilist Olmak İstiyorum?

STİLİST OLMAK İÇİN HANGİ LİSEYE GİTMELİYİM
Günümüzde birçok alanda farklı atılımlar olduğu gibi moda alanında da gelişmeler vardır. Farklı moda trendlerinin başlaması ile moda artık insanlar tarafından lüks değil elzem bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Bütün bu değişimlerle beraber moda sektöründe çalışmaya da rağbet artmıştır. Birçok insan bu alanda yeteneği olduğunu düşünerek moda alanında çalışmak istemektedir.

Stilistlik tekstil ve moda sektöründe çalışmak isteyen kişilerin dikkatini çeken mesleklerden biridir. Meslek seçimlerinin yapıldığı lise dönemlerinde ise gençler stilist olmak için hangi liseye gitmeliyim sorusu hakkında sıkça araştırma yapmaktadır. Peki moda stilisti nasıl olunur? Stilist olmak için ne yapmak gerekir? Stilist olmak için hangi liseye gitmeliyim? Stilist olmak için hangi okula gidilir? Stilist olmak için hangi bölüm okunmalı? Stilist olmak için kaç puan gerekir? Bu yazımızda bunların hepsine cevap bulacaksınız.

Stilist Olmak İçin Hangi Okula Gidilir?

Moda stilistleri, üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinin Tekstil ve Moda Tasarımı bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Stilist olmak için önce üniversite sınavlarına girmeniz sonrasında da üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinin yetenek sınavlarına başvurmanız gerekmektedir. Sınavlarda başarı göstermeniz durumunda 4 yıllık lisans eğitimini Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamlayıp mezun olarak stilist olabilirsiniz.

Meslek seçimine daha erken yaşlarda karar verenlerin stilist olmak için hangi liseye gitmeliyim sorusunu açıklık getirelim. 4 yıllık lisans bölümü olan Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde okumak isteyenler üniversite eğitimi öncesi mesleki becerilerini geliştirerek üniversite okumak istiyorlarsa Güzel Sanat Lisesini tercih edebilirler. Ancak stilist olmak isteyenler başka herhangi bir liseden de mezun olup üniversite sınavına girip yine Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü okuyabilirler. Bununla ilgili bölüm tercihlerinde herhangi bir kısıtlama ya da engel yoktur.

Yani Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Meslek Lisesi gibi farklı liselerden mezun olanlardan üniversite ve yetenek sınavlarında başarı gösteren herkes 4 yıllık lisans eğitimi alarak stilist olabilir. Moda Tasarımı okumak için Güzel Sanatlar Lisesi mezunu olma şartı bulunmamaktadır.

Stilist Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Moda Tasarımı bölümü eşit ağırlık bölümüdür. Stilist olmak için TYT ve AYT sınavında başarı göstermeniz gereken Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya, Edebiyat derslerinde başarılı olmanız gerekir. Ayrıca resim dersinde kendinizi geliştirmenizin de çizim yapma ve portfolyo sunma gibi yetenek sınavları aşamalarına hazırlanmanız konusunda faydası olacaktır.

Stilist Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

Stilist olmak için hangi liseye gitmeliyim konusunda araştırma yapanların en çok merak ettiği konulardan biri de stilist olmak için üniversite sınavında kaç puan alması gerektiğidir. Moda tasarımı bölümü sayılı devlet üniversitesi ve özel üniversitede vardır.

Stilist olmak isteyenler bu bölüme yerleşmek için üniversite sınavında en az 210 puan alarak tercih yapmalıdır.

Stilist Olmak İçin Hangi Özellikler Gerekir?

Stilist olmak için gerekli sınav aşamalarından geçip eğitime başladıktan sonra bu eğitim sürecinde kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Her meslekte olduğu gibi stilistlikte de olması gereken özellikleri taşımalısınız. Moda ve tasarım hayal ederek üretildiği için hayal gücünüzü her zaman diri tutmalısınız. Moda sektöründeki gelişmeleri ve farklı yaklaşımları her zaman takip ederek kendinizi geliştirmelisiniz. Özgünlük moda sektöründe çok önemli bir kavram olduğu için kendinize özgü ürünler tasarlayıp hazırlamalısınız. İyi bir stilist olmak için ve hatasız çalışmalar çıkarmak için çizim yeteneğinizi ve el-göz koordinasyonuzu geliştirmelisiniz. İnsanlara tasarım yaparken onlarla iletişim halinde olacağınız için sosyal yönünüzü ve iletişim becerilerinizi geliştirmelisiniz.

139 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma