Polis Olmak İçin Lisede Hangi Bölümü Seçmeliyim?


Oıkşs olmak için lisede hangi bölümü seçmeliyim, Lise öğrencisi nasıl polis olur, polis olmak için hangi bölüme gidilmelidir

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Polis Olmak İçin Lisede Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Polis olmak için lisede hangi bölümü seçmeliyim? Bu sorunun cevabı birçok öğrenci tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda ise bizde bu sorunun yanıtını vereceğiz. Sizde yazımızın devamını okuyarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Polis olmak isteyen kişiler lisede mutlaka polis okuluna gitmelidir.  Lisenin ardından ise polis olmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar ise şu şekildedir;

 • Bu kişinin TC vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Polis olmak isteyen kişinin lisans, ön lisans ve aya lise mezunu olması gerekir.
 • Eğer polis olmak isteyen birey yurt dışında okudu ise denklik belgesinin mevcut olması gerekir.
 • Kpss sınavına giriş yapmak ve bu sınavdan ise barajı geçmek gerekmektedir.
 • Polis olmak isteyen kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir.
 • Kişinin yaşının en fazla ise 30 olması gerekir.
 • Polisler düzenli bir şekilde silah taşıdıkları için; silah taşımaya uygun olması gerekir.
 • Kişinin hiçbir şekilde ceza almamış olması şarttır.

Lise Öğrencisi Nasıl Polis Olur?

Lise öğrencisi polis olmak istiyorsa  öncelikle kişinin üniversite sınavına mutlaka girmesi gerekmektedir. Daha sonra ise tyt sınavından yeteri kadar puan alınması şarttır. 

Öğrenciler yeteri kadar puan aldıktan sonra ise polis meslek yüksek okuluna başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Polis Olmak İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Polis olmak için hangi bölüme gidilmelidir? Eğer polis olmak istiyorsanız  pomem e başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Peki, başvuruda bulunmak için olması gerekenler nelerdir? Başvuruda bulunmak istiyorsanız mutlaka 4 senelik üniversite mezunu olmanız gerekmektedir.

Polis Olmak İçin Kaç Yıl Okunur?

Polis olmak isteyen kişilerin en az 2 sene okuması ve ön lisans mezunu olması gerekmektedir. Bunun ardından ise gerekli olan eğitimleri almak şarttır. Üniversite başarılı bir şekilde bitirildikten sonra 11 ay eğitim görülür.

Bu eğitimin ardından ise kişi polislik unvanını almaya hak kazanabilir. 

Polis Akademisine Nasıl Girilmektedir?

Polis akademisine giriş yapmak için belirli şartları yerine getirmek gereken. İşte polis akademesine giriş yapmak için olması gerekenler;

 • Tyt sınavına giriş yapmak ve bu sınavdan iyi bir puan almaktır.
 • İyi bir puan aldıktan sonra sağlık mülakatına giriş yapılmaktadır
 • Bunun ardından sözlü mülakat gerçekleştirilir ve bu mülakattan da başarı elde etmek gerekir.
 • Sözlü mülakatın ardından spor mülakatına giriş sağlanması gerekmektedir.
 • Bütün mülakatlardan olumlu sonuç alındığında polis akademisine giriş sağlanmaktadır.

Polis Okuluna Nasıl Girilmektedir?

Polis okuluna giriş yapmak isteyen çok sayıda kişi vardır. Peki, polis okuluna nasıl girilmektedir? Polis okuluna giriş yapmak isteyen kişiler e devlete şifreleri ile giriş sağlamalıdır. Daha sonra ise başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Genel olarak başvurular ağustos ayında gerçekleştirilir.  Polis memuru olmak için sınavlara giriş yapılmalıdır ve daha sonra ise polis yüksek okullarından başarı elde edilmelidir.

Polis meslek yüksek okulundan başarı elde eden ve bu okulu bitiren kişiler ise artık polis memuru olarak görev yapabileceklerdir.

Polis Memuru Olmak İçin Hangi Sınava Giriş Yapılmalı?

Polis olmak için sınava giriş yapılması gerekmektedir. Adaylar ilk olarak temek yeterlilik sınavına giriş sağlamalıdır ve bu sınavdan iyi bir puan almalıdır.  İyi bir puan alan kişiler ise polis meslek yüksek okuluna başvuruda bulunabilirler. Başvurular olumlu sonuçlanır ise bu okulu da başarılı bir şekilde bitirmeleri gerekmektedir. Bu okul da başarı ile bitiren kişiler artık polis memuru olarak görev yapabilirler.

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma