İşi Bırakıp Kendi İşini Kurmak? Kendi İşini Kurmak İçin Gerekenler?


İşi Bırakıp Kendi İşimizi Kurmak için Neler yapmamız gerektiğini maddeler halinde anlatan iş konulu bir makaledir.

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

İşi Bırakıp Kendi İşini Kurmak? Kendi İşini Kurmak İçin Gerekenler?

İşi bırakıp kendi işini kurmak birçok çalışanın hayalidir. İşini bırakıp kendi işini kurmak demek risk almak demektir. Buna karar veren kişi büyük ihtimalle patronuna kızmıştır ve artık maaşından daha fazla kazanmak istiyordur. Maaşlı işinden sıkılıp kendi işini kurmak isteyenler neler yapmalıdır?

Yıllardır çalıştığınız maaşlı, sigortalı ve her ay geleceğinizi bildiğiniz sabit geliri bir kenara atıp kendi işini kurmak risk içeren bir durumdur. Fakat bazı durumlarda risk alarak yeni girişimlerde bulunmak size bol kazançlar sunabilir. Peki, kendi işini kurmak isteyenler için gerekli maddeler nelerdir?

Kendi İşini Kurmak İçin Neler Gereklidir?

İş kurmak isteyenlerin cevabını bilmeleri gereken bir sorudur. Her ay ne alacağını bilmek pek çok kişi için garantili bir durumdur. Fakat kendi işini kurduğunda ne kadar kazanacağın belli olmayacağı için risk altına girmiş olursunuz.

Bu yüzden işi bırakıp kendi işini kurmak isteyenlerin iş kurmak için gerekli olan kaynaklara ve fikirlere sahip olması gerekir. Kendi işini kurmak için;

  • Gerekli sermayeye sahip olmak,
  • İş kurduktan sonra da ilk 6 ay boyunca işi ayakta tutabilecek birikiminiz olması;
  • Hangi sektörde ne iş yapacağınıza karar vermek ve bu konuda tüm piyasa araştırmalarını yapmış olmak,
  • Karar vermiş olduğunuz işiniz için bir yol haritası oluşturmak,
  • Kendinize ilk etapta ulaşılabilir hedefler koymak,
  • İşinizi internete uygulamak;
  • Reklam bütçenizin olması,
  • Markalaşmaya önem vermek,
  • Girişimci bir ruha sahip olmak;

Yukarıda belirtilen özelliklere sahip iseniz mevcut işinizi bırakarak kendi işinizi açabilirsiniz. Fakat yukarıda belirttiğimiz girişimci bir kişinin özelliklerine sahip değilseniz hiç risk almadan maaşlı işinize devam etmelisiniz. Yeni girişilen işin sonucu her zaman olumlu olmayabilir.

Kendi İşinizi Kurmak İçin Gerekli Eğitimleri Almak Önemlidir

Kendi işinizi kurmak için gerekli bilgi ve birikime sahip olunması önemlidir. Eğer ki işinizden ayrılarak yeni bir iş kurmak isteyenlerin yapacakları iş hakkında donanımlı bilgiye sahip olması gerekir. Yapacağınız iş hakkında herhangi bilgi ve eğitim alınmadan yapılan bir işin sonucu beklentilerinizin çok altında kalabilir.

İşinizden bırakıp kendi işini kuranların hepsinin sonu yüksek kazançlar olmayabilir. Büyük ümitler ile açılan iş yerinin gerekli kazançları elde edebilmesi gereklidir. Fakat yeni bir işletmenin kara dönüşmesi en az 6 ay gibi bir süre ister. Yapacağınız işi iyi bilmek ve iş hakkında gerekli eğitimleri almak sizin bu süreçte ayakta kalmanızı sağlar. Bu yüzden işinizi açmadan önce iş için gerekli tüm eğitimleri almanız işinizi daha doğru ve sağlam bir yolda ilerlemenizi sağlar.

Kendi İşinizi Kurmak İçin Piyasa Araştırması Yapmak Önemlidir

Mevcut işinizi bırakmadan önce hangi sektörde çalışmak istediğinizi iyi tespit etmeniz gerekir. Yeni bir iş kurarken iki şekilde iş modeli karşınıza çıkar. Bunlardan ilki zaten tanınmış bir markanın isim hakkını alarak bir iş kurmaktır. Diğer seçenek ise kişinin tamamen sıfırdan bir iş kurmak istemesidir.

Yukarıda belirtilen her iki iş modeli içinde iş açmak isteyen kişinin çok iyi bir piyasa araştırması yapması kesinlikle şarttır. Piyasa araştırması sayesinde rakiplerinizin yaptıkları işleri ve oluşabilecek kazançlarınız hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. Hangi iş modelini tercih ederseniz edin bir işletmenin tam olarak kar etmesi en az 6 aylık bir süreci alacaktır. Bu yüzden işinden ayrılarak kendi işini açmak isteyenlerin işletmeyi açtıktan sonra da devam edebilmeleri için en 6 aylık bir sermaye birikimi olmalıdır.

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma