Menemenlik Domates Hangisi? Menemenlik Domates Nasıl Yapılır Kışlık?


Menemen nasıl yapılır menemenlik domates nasıl yapılır kışlı menemenlik domates nasıl doğranır

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Menemenlik Domates Hangisi? Menemenlik Domates Nasıl Yapılır Kışlık?

Menemenlik Domates Ne Kadar Kaynatılır

Menemen yapımı için, küp şeklinde doğranmış soğan ve biberleri yaklaşık 5 dakika tavada yüksek ateşte pişirin Daha sonra kabuğu soyulmuş ve orta büyüklükte doğranmış domatesleri ekleyin.

Yaklaşık 10 dakika yüksek ateşte pişirdikten sonra menemeniniz servise hazır olacaktır.

Menemenlik Domates Hangisi

Oturak domates, Kula domates ve Turuncu Yerli Domates menemen yapımı için en uygun domates çeşitleridir.

Menemenlik Domates Derin Dondurucuya Nasıl Konur

Domateslerin kabuğunu soyduktan sonra orta büyüklükte doğrayıp, çok az yağ koyduğunuz tavada domateslerin suyu koyulaşana kadar pişirin. Soğuduktan sonra kilitli poşetlere paylaştırarak derin dondurucuya koyarak saklayabilirsiniz.

Menemen yapmak istediğinizde bu donmuş paketleri çözebilir, tavada soğan ve biberi pişirdikten sonra domatesleri ekleyerek menemeninizi çabucak hazırlayabilirsiniz.

Menemenlik Domatesten Çorba

Eğer pratik bir domates çorbası hazırlamak istiyorsak, kış için hazırladığınız konserve menemenlerden birini açıp tencereye boşaltın. Pürüz kalmayana kadar blender’ dan geçirin. Küçük bir tavada 2 yemek kaşığı un, çok az biber salçası ve pul biberi 3-4 dakika karıştırın.

Daha sonra blender’ dan geçirdiğiniz menemen karışımına ekleyin. Kaynayana kadar karıştırın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 15 dakika kadar daha pişirin. Bu tarifle 30 dakika gibi kısa bir sürede domates çorbası hazırlamış olacaksınız.

Menemenlik Domates Fiyatları

Domatesi, kendi mevsiminde uygun fiyata alabiliyoruz. O yüzden kışlık menemen yapacaksak, domates almak için ağustos ayının son günlerini tercih etmeliyiz.

Menemenlik Domates Nasıl Yapılır Kışlık

Standart menemen tarifi soğan, biber ve domatestir. Ancak kışlık menemen yaparken, dondurucuya koymak ya da konserve yapmak için, malzeme olarak sadece biber ve domates kullanılır. Orta büyüklükte kesilen biberler renkleri hafif sararana kadar yüksek ateşte kızartılır. Daha sonra kabuğu soyulmuş ve orta irilikte doğranmış domatesler tencereye eklenir. Yüksek ateşte suyu koyu kıvama gelene kadar pişirilir.

Eğer menemeni kavanoza koyacaksanız sıcakken koyup kapaklarını sıkıca kapatmalısınız. Dondurucuya koyacaksanız soğuduktan sonra kilitli poşetlere yaptığınız menemeni paylaştırıp ağızlarını kapattıktan sonra derin dondurucuya yerleştirebilirsiniz.

Menemenlik Domates Konserve

2 kavanozluk menemen konservesi yapmak için yaklaşık 3 kilo domates ve yarım kilo sivri biber yeterli olacaktır. Kullanacağız kapaklar eski olmamalı, yoksa kavanozun için hava alır ve menemeniniz bozulur. Ayrıca kavanozları kapakları ile birlikte kaynar suda 5 dakika kadar bekletirseniz mikropların çoğu yok olacaktır. Domates asit oranı yüksek bir sebzedir.

Kavanozda bekledikçe asit oranı da artacaktır. Eğer olması gerekenden daha ekşimsi geliyorsa menemeninizin tadı, pişirirken içine 2 adet küp şeker atabilirsiniz.

Menemenlik Domates Nasıl Saklanır

Kışlık menemen için büyük miktarlarda domates aldıysanız ve domatesleri aldığınız gün değil de sonradan pişirecekseniz, domatesleri evinizin en serin ve güneş görmeyen yerinde muhafaza etmelisiniz. Domatesleri koyduğunuz yer mutlaka hava alan bir yer olmalıdır.

Menemenlik Domates Nasıl Doğranır

Menemenlik domates çok fazla küçük doğranmamalıdır. Orta büyüklükte doğranmalıdır.

Domatesler çok küçük doğranırsa, pişirme sırasında eriyebilir ve domates sosuna dönüşebilir.

Menemenlik Domates Kaç Dakika Kaynatılır

Menemen yapılırken ilk olarak küp küp doğranan biber ve soğan tavada 5 dakika kadar pişirilir. Daha sonra kabuğu soyulmuş ve orta büyüklükte doğranmış domatesler eklenir. Yaklaşık 10 dakika yüksek ateşte pişirildikten sonra menemeniniz hazır.

140 Görüntüler

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma