Çocuğa Harçlık Nasıl Verilmeli? Gençlere Ne Kadar Harçlık Verilmeli?


Çocuklara Harçlık nasıl ne şekilde verilmeli bir çocuğa kaç para harçlık verilmesi uygundur.

.


ARKADAŞLAR LÜTFEN SİTEMİZE DESTEK VERİRMİSİNİZ?

Çocuğa Harçlık Nasıl Verilmeli? Gençlere Ne Kadar Harçlık Verilmeli?

Çocuklara Harçlık Nasıl Verilmeli?

Çocukların para ile ilişki kurması ve harçlık almaları konusu ebeveynlerin karar vermekte güçlük yaşadığı konulardan biridir. Çünkü küçük yaşlarda para ile tanışan çocuklar okula başladıklarında günlük ve haftalık olarak çocuğa ne kadar harçlık verilmeli sorunu ortaya çıkar.

Çocuklar ve ebeveynler arasında zaman zaman gerginliğe neden olan çocuklara çocuklara harçlık nasıl verilmeli sorununu çözmek için öncelikle çocuğun parayı anlamlandırması ve para harcama alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekir. Öyle ki doğru para harcama alışkanlığı kazanan bir çocuk ne kadar harçlığa ihtiyacı olduğunu da kendisi bilebilir. Ebeveynlerinden daha gerçeğe yakın harçlık taleplerinde bulunabilir.

Para Kavramının Öğretilmesi ile Yaşa Göre Harçlık Belirleme Arasındaki İlişki Var mı?

Sağlıklı para yönetme ve harcama alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması çocuğun ileride yetişkin olduğunda da ekonomik gücünü doğru kontrol edebilmesini sağlayacaktır. Bu nedenle ailelerin çocuklarının para kavramını fark etmeye başlamasıyla para konusunda bazı yaklaşımlar geliştirmesi gerekmektedir.

Çocuğa yaşa göre harçlık verilirken ailenin tek amacı çocuğun okulda veya dışarıda yalnızca ihtiyacını karşılayabilmesi olmamalıdır. Çocuğa belirli bir miktar para teslim edip bunu doğru yerlere harcamasını beklemek ve harçlıklarından arttırdığı miktarları biriktirme alışkanlığı kazandırmak olmalıdır. Çocuk harçlığı tüketim aracı olarak görmemeli yanlış kullanımda tükenebileceğini ve mahrum kalacağını öğrenmelidir.

Çocukların, 3 yaşında para kavramının farkına vardığı görülmüştür. Somut olarak parayı gören ve tanıyan 3-4 yaş çocuğuna paranın ne amaçla kullanıldığı öğretilmelidir. Sembolik ve takım oyunlarının oynandığı bu yaşlarda çocuklarla içerisinde para alışverişi olan oyunlar oynanabilir. Çocuğun yaşı ilerledikçe kontrollü şekilde pazar ve market gibi yerlerde tek başına küçük alışverişler yapması sağlanırsa çocuğun para yönetimi konusunda tecrübe kazanması sağlanabilir. Çocuklar bu tür yaklaşımlarla paranın bir şeyler alırken araç olduğunu, belirli bir emek sonucu paraya sahip olunduğunu, ihtiyaçları karşılamak için yetecek miktarda paraya sahip olunması gerektiğini ve onu doğru kullanmanın önemini kavramış olurlar.

Çocuğa yaşa göre harçlık verilirken ebeveynleriyle beraber harçlık miktarını belirleme durumunda bu sorumluluk bilinciyle karar verebilirler.

Çocuklara Harçlık Nasıl Verilmelidir? Miktar ve Sıklık Nasıl Belirlenmelidir?

Çocuğa ne kadar harçlık verilmeli konusunda öncelikli olarak çocuğun yaşı ve ihtiyacı göz önünde bulundurulmalıdır. Ailenin maddi gücü belirleyici olmamalıdır. Çocuğa yaşına uygun olmayan derecede abartılı harçlıklar verildiğinde ebeveynler savurgan ve doyumsuz çocuklar yetiştirmiş olacaktır. Okul öncesi dönemde çocuklar kahvaltılarını ve öğle yemeklerini okulun belirlediği listelere göre ya da evden getirerek yaptıkları ve kantinden alışveriş yapmaları mümkün olmadığı için harçlık ihtiyaçları olmaz.

Fakat ebeveynler yine de sembolik harçlıklar vermelidir. Bu harçlıklar çok az miktarda ve günlük ya da gün aşırı olmalıdır. Çocuk bu parayı harcayabilecek bir alanı olmasa bile kendisine ait bir paranın sorumluluğunu taşıyacaktır. Çocuğa bir kumbara alınarak bu harçlıkları biriktirmesi istenebilir. İlkokul çağına gelen çocuklar artık okul kantininden alışveriş yapıp para hesaplaması yapabilir. Çocuklara dışarıdan almalarına izin verilen yiyeceklerin fiyatı kadar harçlık verilmelidir. Örneğin evden okula yiyecek götüren bir çocuğun kantinden sadece süt ve poğaça almasına izin veriliyorsa bunların fiyatı kadar harçlık belirlenmelidir. Ortaokul ve lise çağındaki çocuk ve gençler para yönetimi konusunda artık yetişkinlere yakın kararlar alırlar. Bu dönemdeki gençlere harcayabileceğinden biraz fazla birikim yapabilecekleri harçlıklar verilebilir.

Çocuklara harçlık nasıl verilmeli konusunda bir diğer merak edilen konu da harçlıkların ne sıklıkla verilmesi gerektiğidir. Okul öncesi ve ilkokul çocuklarına günlük harçlık verilmelidir. Böylelikle paralarını daha kolay kontrol edeceklerdir. Ortaokul ve lise çağındaki çocuklara harçlıklar haftalık olarak verilirse harcama alışkanlıklarını kontrol etmede sorumluluk bilinci gelişir. Eğer çocuk harcaması gereken süreden önce harçlığını bitirirse bir sonraki harçlığından borç verilerek idareli kullanması istenmelidir.

Yorumlar


Denizli Oto Kurtarma Denizli Oto Çekici Denizli Oto Kurtarma En Yakin Firmalar Denizli Oto Kurtarma İnci Web Tasarim Denizli Evden Eve Nakliyat Bozüyük Oto Kurtarma